Wystawa fotografii wykonanych przez rodziny goszczące młodych artystów i przyjaciół projektu będzie dostępna od 6 listopada. Fotografie przedstawiają piękne chwile jakie wszyscy przeżywali podczas goszczenia i poznawania dzieci, młodzieży z grup artystycznych. Była to ciekawa okazja do poznania innych kultur, tradycji oraz możliwość zaprzyjaźnienia się na dłużej.
- Brave Kids to niezwykła przygoda przyjaźni, która pozwala nam patrzeć na świat w bardziej kolorowych barwach. To wspólny projekt uśmiechu, zabawy i pracy – mówi Laura Kycia, artystka Brave Kids z Zespołu Pieśni i Tańca ‘Wałbrzych’.
W dniach od 18 czerwca do 14 lipca 2016 roku spotkało się 144 dzieci z 19 krajów świata z 5 kontynentów. Dzieci spotkały się w Polsce: we Wrocławiu, w Warszawie, Wałbrzychu i Obornikach Śląskich, w Koszycach na Słowacji oraz w Achalciche w Gruzji.
Dziecięcy artyści wspólnie tworzyli, uczyli się od siebie, wymieniali doświadczeniami w atmosferze przyjaźni, szacunku wobec innych kultur i różnorodności. Dzieci wyjechały stąd szczęśliwie w poczuciu, że marzenia się spełniają, a z pomocą innych ludzi można wiele osiągnąć. Wielki Finałowy Spektakl Brave Kids obejrzało w Hali Stulecia we Wrocławiu ponad 1 600 osób. Było to możliwe dzięki wielu ludziom i instytucjom.
Uczestnicy wałbrzyskiej edycji projektu Brave Kids – dzieci i liderzy z zagranicznych grup artystycznych: Brazylii – Grupa Mais Caminos z faveli Cantagalo-Pavao-Pavaozinho, Indonezji – Red Nose Foundation w Dżakarcie, Macedonii – Counsil for prevention of juvenile deliquency Babylon Children Center, Nepalu – Rokpa Children’s Home w Kathamndu, Rumunii – Mini Art Show z Bukaresztu, wyrazili bardzo pozytywne opinie i zadowolenie z udziału w projekcie.
Ponadto członkowie naszego Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych” wzięli udział w projekcie jako grupa artystyczna i grupa warsztatowa, co dodatkowo wzmocniło projekt, ale także promocję zespołu i naszego miasta w środowisku międzynarodowym.
Brave Kids po raz kolejny spotkał się z ogromnym entuzjazmem i ciekawością ze strony mieszkańców naszego regionu.
- Tego nie da się obrać w słowa, aby zrozumieć trzeba to po prostu przeżyć. Przyjaźń, pasje, edukacja, to wszystko razem tworzy przygodę o której pamięta się do końca życia. Codziennie wspominam tą scenę na której pokazaliśmy, że nasza kultura, wyznanie, kolor skóry nie ma znaczenia a podziały i bariery dla nas po prostu nie istnieją . Byliśmy po prostu my wszyscy razem. Niczym wielka rodzina – twierdzi Izabella Woźniak, artystka Brave Kids z Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych.
Jak się okazuje projekt Brave Kids nie zakończył się. Ma ciąg dalszy i nadal trwa. Rodziny i dzieci utrzymują ze sobą kontakt i planowane są wyjazdy rodzin, aby odwiedzić swoje nowe dzieci. Niektóre dzieci chcą przyjechać do Wałbrzycha ponownie i w kolejnych edycjach chcą zostać wolontariuszami przy projekcie. W ramach projektu także nadal prowadzone są spotkania i warsztaty wielokulturowe.