Chodzi o poprawę jakości przestrzeni publicznej oraz realizację celów resocjalizacyjnych.
Na konferencji przedstawiono formę współpracy UM i aresztu śledczego w zakresie
realizacji prostych prac wykonywanych przez osadzonych w Areszcie Śledczym w
Wałbrzychu, które będą służyły porządkowaniu przestrzeni miejskiej.
- Ta umowa to formalne ramy, które umożliwiają nam nawiązanie współpracy – tłumaczy prezydent Roman Szełemej. – To praca w dużej mierze na rzecz resocjalizacji skazanych, by mogli wrócić na prawidłową ścieżkę życia.
Dyrektor Aresztu Śledczego w Wałbrzychu ppłk Piotr Pietruszka jest zdania, że praca podejmowana przez skazanych jest jedną z najlepszych metod powrotu do społeczeństwa.
- Chodzi o to, by zapobiegać powrotom do przestępstw, a ta inicjatywa ma temu służyć – mówi Piotr Pietruszka. – Praca to bardzo dobry sposób na resocjalizację. Wielu skazanych ma brak nawyku pracy, a my chcemy w nich ten nawyk ukształtować. Zdobywają oni doświadczenie, często nowe kwalifikacje, które będą przydatne w życiu na wolności.
Jak mówi Piotr Pietruszka, chodzi także o czynnik ekonomiczny, bowiem społeczeństwo oczekuje, by utrzymanie więźnia było jak najniższe i te koszty spadały, a obecnie wynoszą one ponad 3 tys. zł miesięcznie na jednego więźnia.
- Wcześniej więźniowie pracowali na rzecz Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu i docierały do nas pozytywne informacje o ich sumienności i zaangażowaniu – mówi Piotr Pietruszka. – Teraz chcemy, by od 1 sierpnia 5 skazanych wykonywało te prace na rzecz miasta. W przyszłości chcemy tę liczbę pracujących więźniów systematycznie zwiększać.