Pochodząca z Łodzi Maria Diduch studiowała na Wydziale Projektowania Ubioru w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Obecnie mieszka na stałe w Holandii. Tam swoją karierę artystyczną rozpoczęła od malarstwa i rysunku. Pracowała różnymi technikami, wykorzystując między innymi różnorodne gatunki włókien i ręcznie czerpany papier. To właśnie papier czerpany stał się podstawowym materiałem prac artystki. Tworzy z niego zarówno kompozycje dwuwymiarowe, będące niejako kontynuacją obrazów jak też instalacje przestrzenne. Artystka chętnie łączy ze sobą różne rodzaje materiałów, włókien i tkanin.
Podczas spotkania artystka opowiadała licznie zgromadzonej publiczności o szczegółach swojej pracy a także o tym, w jaki sposób trafiła do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju i jak zainteresowała się techniką tworzenia instalacji przestrzennych z papieru czerpanego. Maria Diduch powiedziała, że w Muzeum Papiernictwa ma najlepsze narzędzia i materiały, które wykorzystuje podczas tworzenia swoich prac. Mówiła też o tym jak w swoich pracach wykorzystuje inne materiały takie jak między innymi koronkę.
„Bardzo się cieszę, że mogłam zaprezentować publiczności swoje prace w tak wspaniałym i dostojnym miejscu jak Zamek Książ” – powiedziała Maria Diduch.
Prace Marii Diduch można podziwiać na międzynarodowych wystawach i konkursach sztuki współczesnej, na których autorka uzyskała wiele nagród, z których najcenniejszą jest Grand Prix Królowej Fabioli na 10. Międzynarodowym Biennale Sztuki Koronki w 2002 roku w Brukseli za instalację „Lekkość Bytu”. Artystka prowadzi w swojej pracowni całoroczne kursy rysunku i malarstwa oraz warsztaty w technice czerpanego papieru.
Wystawę niezwykłych prac Marii Diduch można oglądać w Zamku Książ do 5 września br.