W piątek (18 września 2020) o 19:00 i sobotę (19 września 2020) o 20:00 na Scenę Kameralną powróci ŻEGLARZ w reżyserii Wojtka Rodaka!
Spektakl ten, skupiający się na idei pomnika, pamięci i upamiętniania, był ostatnią premierą 56. sezonu. Młody reżyser wraz z zespołem uważnie przyjrzeli się dorobkowi pisarskiemu Jerzego Szaniawskiego w obchody 50-lecia śmierci patrona, poszukując w jego dziełach aktualności dla współczesnego widza. W ten sposób powstało przedstawienie, którego twórcy zadają istotne, choć wciąż niewystarczająco akcentowane w dialogu publicznym pytania: jakiego potrzebujemy dziś monumentu? Czy ten model upamiętniania jest nam jeszcze w ogóle potrzebny?
Fabuła ŻEGLARZA jest mocno realistyczna: w nadmorskim miasteczku trwają przygotowania do uroczystych obchodów rocznicy bohaterskiej śmierci kapitana Nuta. Oczekiwanie na ceremonię niespodziewanie przerywa pojawienie się młodego badacza chcącego obalić mit heroicznego kapitana i ujawnić prawdę o jego życiu.
Spektakl, operując działaniami z obszaru sztuki współczesnej, opowiada o dzisiejszych formach pamiętania i upamiętniania; a szerzej, o władzy nad przestrzenią publiczną.
– Jest dla nas ciekawe, że Szaniawski w 1925 roku sięga po temat upamiętnienia w przestrzeni publicznej, zaskakująco nowatorsko opowiada tym samym o społeczeństwie i roli, jaką sztuka w nim odgrywa. – mówi Wojtek Rodak, reżyser – Porusza kwestię, którą będąc reżyserem na początku swojej drogi, traktuję bardzo osobiście: starego porządku reprezentowanego przez Kapitana Nuta i młodego badacza, który ten porządek burzy.
W sobotę (19 września 2020) o 18:00 i niedzielę (20 września 2020) o 18:00 aktorzy Teatru Dramatycznego zagrają spektakl PO NAS CHOĆBY KOSMOS w reżyserii Pawła Świątka wyjątkowo na DUŻEJ SCENIE!
PO NAS CHOĆBY KOSMOS wg tekstu Sibylle Berg jest przede wszystkim opowieścią o Milenialsach – pokoleniu, które właśnie wchodzi w dorosłość i… zupełnie się w niej nie może odnaleźć. KOSMOS to spektakl o pretensjach między pokoleniami, o czarnej wizji przyszłości i naszym w niej miejscu. Bohaterowie tego wariackiego show są najlepszym dowodem na to, że wyprawa na Marsa po lepszy świat nigdy nie będzie miała miejsca, jeśli jedyne co mamy w zanadrzu to bujna wyobraźnia.
W piątek (18 września 2020) o 19:00 i sobotę (19 września 2020) o 19:00 na SoundCloudzie i Spotify’u pojawią się dwie audycje podcastów z serii SZANIAWSKI.FM!
W piątek Irena Wójcik, znana ze swojego zamiłowania do gór, zabierze słuchaczy na pieszą wycieczkę popularnym szlakiem z Zamku Książ do ruin Starego Książa. Gościnnie w podcaście występują Nikola Olszak, Tomasz Jękot i Seb Majewski. Całą trasę wycieczki udało się nagrać zaraz po rozluźnieniu pandemicznego zakazu wchodzenia do lasów i parków – była przez to tym bardziej ekscytująca dla naszych artystów.
Irena w dalszej części podcastu pomoże odbiorcom porządnie spakować plecak w góry i wybrać trasę następnej wyprawy.
W sobotę uczestnicy grup warsztatowych Cienie Teatru i Niedorośli 30+ oraz zaangażowani widzowie zaprezentują swój pierwszy w życiu podcast. Przygotowując się do niego, przeprowadzili rozmowę z Grzegorzem Chojnowskim, redaktorem naczelnym Radio Wrocław Kultura. Rozmowa ta opowiada o prowadzeniu audycji online, zdradza tajniki pracy radiowca i krytyka teatralnego.
Autorki podcastu opowiadają o swoich ulubionych spektaklach i dyskutują z profesjonalnymi recenzjami. Audycja ta jest świetną okazją do przypomnienia sobie wielu przedstawień z repertuaru teatru.
Teatr Szaniawskiego serdecznie zaprasza do wspólnego spędzenia weekendu!