Jest to wyjątkowy reportaż fotograficzny wykonany przez zesłaną rodzinę, której udało się przewieźć aparat i klisze i tam dokonać dokumentacji życia zesłańców w pasiołku w Kazachstanie. Fotografie uzupełniają pastelowe obrazy ukazujące losy zesłanej rodziny autorstwa Ireny Pisek. Najważniejszym celem wystawy jest pamięć. By o tych, co kiedyś umierali w ciszy z głodu, było teraz mówione.
Obecnych na wystawie przywitała Ilona Henko. Wśród zaproszonych gości znalazł się Burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński wraz z wieloma współpracownikami z Ratusza. Przywitano obecną na wystawie Burmistrz Boguszowa-Gorc Sylwię Dąbrowską Honorową Mecenas Wystawy. Powitano Sybiraczkę Raisę Podhorodecką i Sekretarza Koła ZS w Wałbrzychu Wacława Kwiecińskiego będącego koordynatorem wystawy z ramienia Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Po wystąpieniach Burmistrzów zebranych w tematykę wystawy wprowadził Wacław Kwieciński, a swoimi syberyjskimi wspomnieniami poszczególne plansze wystawy opisywała Sybiraczka Raisa Podhorodecka zesłana właśnie do podobnego pasiołka w Kazachstanie. Zebrani w zadumie i skupieniu obejrzeli poszczególne plansze wystawy i zaproszono na kawę i herbatę. Obecna na wystawie Pani Dyrektor Szkoły w Mieroszowie Katarzyna Tudry zapewniła, że już wkrótce uczniowie Szkoły zapoznają się z tą interesującą wystawą.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tej wystawy również mieszkańców Mieroszowa i okolicznych miejscowości.
Wystawa w Mieroszowie dostępna jest do 15.01.2023r.
Wacław Kwieciński
Sekretarz Koła ZS w Wałbrzychu
foto: Wacław Kwieciński i MCK Mieroszów.