Środa, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 7771
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyski szpital na plusie

Czwartek, 12 września 2024, 14:47
Aktualizacja: 15:21
Autor: red
Wałbrzych: Wałbrzyski szpital na plusie
Fot. użyczone
Choć wszystkie placówki medyczne w całej Polsce od lat muszą borykać się z pewnymi wspólnymi problemami, dobre zarządzanie i świadomość konieczności nieustannego rozwoju mogą przynieść pozytywne zmiany, czego przykładem jest Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego.

Lepiej skoordynowana opieka nad chorymi, nowa organizacja pracy i sposobu obsługi pacjentów, samodzielne realizowanie kontraktów z NFZ, a także inwestycje w nowoczesny sprzęt i doposażenie oddziałów już dziś dają konkretne efekty. Znaczne zwiększenie liczby realizowanych świadczeń w ramach opieki onkologicznej, rosnąca liczba zabiegów chirurgicznych i badań diagnostycznych, szybsza i skuteczniejsza pomoc w zakresie psychiatrii, innowacyjne na skalę kraju operacje i metody leczenia, rozwój badań klinicznych, a przy tym dodatni bilans finansowy Szpitala to tylko niektóre z przykładów.

Ponad 200% więcej omówionych planów leczenia pacjentów onkologicznych na konsyliach, blisko 50% więcej przyjęć na Oddziale Chemii Dziennej, 20% większy ruch chorych i diagnostyka w Poradni Onkologicznej, 8% więcej przyjęć na Oddział Onkologiczny to bilans ostatniego czasu dotyczący opieki nad pacjentami onkologicznymi w Specjalistycznym Szpitalu im. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. W 2023 r. łącznie wykonano 6511 zabiegów chirurgicznych - to o 885 operacji więcej niż w roku wcześniejszym i aż o 1361 więcej niż w 2021 r. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o diagnostykę obrazową - zrobiono od 70 do 300 procent więcej badań za pomocą rezonansu magnetycznego i tomografu komputerowego, a w przypadku badań onkologicznych te wzrosty sięgają nawet od 200 do 700 procent.

Więcej niż statystyka

Te przykładowe liczby to pozytywna i wiele mówiąca statystyka, ale kluczowe są przede wszystkim coraz większe możliwości pomocy dla pacjentów. I to nie tylko pod względem ilościowym, ale też jakościowym. Nowy, coraz bardziej precyzyjny sprzęt diagnostyczny, dostęp do coraz większej liczby programów lekowych, aparatura umożliwiająca wykonywanie bardziej skomplikowanych, a także bezpieczniejszych zabiegów, a także wciąż rosnące umiejętności specjalistów sprawiają, że w Wałbrzychu z powodzeniem realizowane są nie tylko standardowe procedury medyczne, ale wdrażane są też metody leczenia niedostępne w większości innych ośrodków.

Wałbrzyski Oddział Okulistyczny jako pierwszy w Polsce rozpoczął leczenie w ramach dostępu do terapii lekowych dla pacjentów z zakrzepem żyły środkowej siatkówki, a w lutym tego roku dzięki nowej lampie do naświetlania UV zaczęto tam przeprowadzać zabieg cross-linkingu, czyli sieciowania rogówki, od razu po tym jak NFZ rozpoczął jego refundację. Szpital bierze udział w wielu programach pilotażowych, takich jak np. pilotaż leczenia ostrej fazy udarów niedokrwiennych za pomocą trombektomii mechanicznej (Oddział Udarowy posiada też Diamentowy Certyfikat ESO Angels Awords i plasuje się w pierwszej piątce oddziałów udarowych w Polsce). Wałbrzych przoduje w leczeniu raka piersi i operacji rekonstrukcyjnych. Wykonano tu m.in. drugi w Polsce zabieg endoskopowej – laparoskopowej podskórnej mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją, który jest nowością nie tylko w Polsce, ale w też Europie. Swoimi umiejętnościami wałbrzyscy chirurdzy pomagają pacjentkom z regionu, ale też dzielą się z kolegami po fachu z innych ośrodków. Na warsztaty onkoplastyczne regularnie przyjeżdżają szkolić się do Wałbrzycha chirurdzy z całego kraju.

Olbrzymie możliwości stwarza niedawno otwarte w strukturach szpitala Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Daje ono szansę lekarzom na rozwój naukowy i realizację autorskich badań ze swoich dziedzin, a pacjentom z regionu dostęp do najnowszych leków, które w standardowym stosowaniu będą dopiero za kilka lat. Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego dołączył do najbardziej prestiżowych ośrodków badawczych w Polsce i stał się częścią Polskiej Sieci Badań Klinicznych. Na pierwszy projekt badawczy prowadzony w ramach OnkoCWBK dotyczący leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej pozyskano dofinansowanie z Agencji Badań Medycznych na kwotę blisko 30 mln zł.

Rozwój wymaga inwestycji

- Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu, który właśnie obchodził swoje 50-lecie, pełni ważną funkcję w regionie – mówi dyrektor Mariusz Misiuna . – Z jego usług korzystają nie tylko mieszkańcy Wałbrzycha, ale także innych dolnośląskich miejscowości. Świadczymy usługi na najwyższym poziomie. Żeby sprostać temu zadaniu, musimy cały czas się rozwijać, wprowadzać nowe procedury, stosować najnowocześniejsze metody leczenia. Do tego niezbędne jest wyposażanie oddziałów w nowy sprzęt. Jestem w stałym kontakcie z naszymi specjalistami tak, by wiedzieć, w jakie narzędzia są im najbardziej potrzebne do pracy.

Aby usprawnić diagnostykę obrazową, w ostatnim czasie Szpital wyposażono w nowy sprzęt i uruchomiono aż dwie Pracownie Tomografii Komputerowej oraz Pracownię Rezonansu Magnetycznego. Szpital po raz pierwszy podpisał kontrakt z NFZ na wykonywanie badań z zakresu Tomografii Komputerowej dla pacjentów ambulatoryjnych. Obecnie szpital samodzielnie realizuje diagnostykę zarówno dla pacjentów przebywających na oddziałach, jak też ambulatoryjnie. Nowe możliwości diagnostyczne stworzyła otwarta w kwietniu tego roku Pracownia Manometrii Anorektalnej wykorzystywana przy chorobach proktologicznych. Oddział Hematologiczny wzbogacił się natomiast o nowy sprzęt, który pozwala w sposób szybszy i bardziej precyzyjny diagnozować nowotwory krwi oraz na bieżąco monitorować odpowiedź na wprowadzone leczenie. W diagnozowaniu chorób płuc pomaga innowacyjny sprzęt do krobiopsji oraz videobronchoskop. Bezpieczeństwo i precyzję radioterapii podniósł system do monitorowania powierzchni ciała pacjenta umożliwiający przeprowadzanie teleradioterapii 4D bramkowanej.

Szpital w dobrej kondycji

Takie inwestycje wymagają dużych nakładów finansowych. Udaje się je realizować zarówno dzięki dofinansowaniom pozyskiwanym z różnego rodzaju programów i projektów, jak też przy wykorzystaniu środków własnych Szpitala.

- Zakup nowego sprzętu i prace modernizacyjno-remontowe są możliwe, dzięki obecnie dobrej kondycji finansowej szpitala – podkreśla Mariusz Misiuna. – Kolejną dużą inwestycją, która w najbliższym czasie będzie realizowana jest budowa budynku pediatrii przy ul. Sokołowskiego. Jej koszt szacujemy na blisko 40 milionów złotych, z czego połowę pokrywamy ze środków własnych szpitala, z drugą część z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Duże znaczenie miały zmiany organizacyjne, które nie tylko usprawniły obsługę pacjentów i zapewniły im lepiej skoordynowaną opiekę różnych specjalistów, ale też przyniosły poprawę w zarządzaniu i finansowaniu działalności placówki. W 2022 r. wygasła umowa na świadczenie usług radioterapeutycznych przez zewnętrznego podwykonawcę. W ramach struktur Szpitala utworzono Centrum Radioterapii, które obecnie leczy ponad 20% chorych na nowotwory z województwa dolnośląskiego.

W tym roku uruchomiono Centrum Zdrowia Psychicznego, które ułatwia pacjentom w kryzysie i ich bliskim skorzystanie z kompleksowej pomocy na wszystkich etapach leczenia – od pierwszych konsultacji, przez opiekę ambulatoryjną i stacjonarną, po wsparcie środowiskowe. W skład Centrum wchodzą: Poradnia Zdrowia Psychicznego wraz z Punktami Zgłoszeniowo-Koordynacyjnymi, Zespół Leczenia Środowiskowego, Oddział Psychiatryczny Dzienny, Stacjonarny Oddział Psychiatryczny całodobowy. Nowością są całodobowe punkty koordynacyjno-zgłoszeniowe, których zadaniem jest udzielenie szybkiej informacji i w zależności od indywidualnych potrzeb skierowanie pacjenta do odpowiedniego leczenia. Usługi są bezpłatne, realizowane w ramach kontraktu z NFZ przez doświadczony, wykwalifikowany zespół lekarzy, pielęgniarek, psychologów, terapeutów i pracowników socjalnych. Cały czas przybywa tzw. pierwszorazowych pacjentów, którzy są obejmowani opieką, rośnie też liczba wyjazdów środowiskowych. Opieką obejmowane są również osoby bliskie pacjentów. Co ważne, działania Centrum już po pierwszych miesiącach funkcjonowania spotyka się z bardzo pozytywną reakcją pacjentów.

Twoja reakcja na artykuł?

34
55%
Cieszy
12
19%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
3%
Złości
14
23%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group