Głównym celem projektu było podniesienie poziomu bezpieczeństwa w Wałbrzychu, przez zakup 12 radiowozów z napędem elektryczno-benzynowym. Projekt został złożony przez mieszkańców Wałbrzycha i zyskał poparcie Policji.
Bezpieczeństwo jest dobrem publicznym, z którego istnienia zdajemy sobie sprawę dopiero w momencie jego zagrożenia. Wszystkim nam zależy na bezpieczeństwie naszych bliskich, nas samych, mienia prywatnego i społecznego. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci były chronione przed dilerami narkotyków. Mieszkańcy Wałbrzycha chcą, aby coraz piękniejsze parki, skwery i place zabaw służyły ludziom zgodnie z ich przeznaczeniem.
Zwiększona ilość samochodów w Policji oznacza więcej patroli policyjnych w mieście, a przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w miejscu nauki oraz w drodze do szkoły i ze szkoły, eliminowanie zjawiska handlu środkami odurzającymi, który niejednokrotnie odbywa się w okolicach szkół.
W ramach działań w zakresie bezpieczeństwa wałbrzyskich szkół, policjanci realizują ogólnomiejski program prewencyjny, który ma na celu zapobieganie zjawiskom patologicznym: narkomanii, alkoholizmowi, przemocy i agresji oraz ograniczenie zachowań niezgodnych z porządkiem prawnym i ogólnie przyjętymi normami społecznymi. Został on zainicjowany przez władze miasta na konferencji z udziałem dyrektorów wałbrzyskich szkół, która odbyła się 16 stycznia bieżącego roku. Program ten jest w pełni realizowany zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem spotkań.
Funkcjonariusze wałbrzyskiej komendy w ramach przeprowadzanych prelekcji omawiają tematy dotyczące cyberprzemocy wśród rówieśników przy wykorzystaniu telefonów komórkowych i internetu, przestępczości internetowej, zapobiegania zjawiskom narkomanii, a co za tym idzie odpowiedzialności karnej za posiadanie oraz handlowanie środkami odurzającymi, jakie są tego skutki zdrowotne i społeczne, a także stosowania się do przepisów ruchu drogowego.
Wałbrzyscy policjanci tego typu problemy poruszają również z rodzicami uczniów i nauczycielami. Odrębne spotkania organizowane są z pedagogami szkół, podczas których mówi się o antyterroryzmie oraz sposobie postępowania na wypadek zaistnienia takiego zdarzenia.
Do chwili obecnej przeprowadzono już 50 takich spotkań, gdzie uczestniczyło 2880 osób ( łącznie rodzice, uczniowie i nauczyciele ). Działania nabierają coraz większego rozmachu. W czerwcu w Państwowej Szkole Zawodowej w Wałbrzychu odbędzie się z udziałem wałbrzyskiej policji konferencja pod nazwą "Pokolenie Facebooka". Na tą okoliczność funkcjonariusze Zespołu Prewencji Kryminalnej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu opracowali Poradnik pt. "Przepisy prawne w sprawach nieletnich zagrożonych demoralizacją i przestępczością", który otrzymają pedagodzy wszystkich wałbrzyskich szkół. Służyć on będzie jako pewien algorytm w postępowaniu z uczniem wchodzącym w konflikt z prawem.