Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3231
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyscy złodzieje w sieci

Poniedziałek, 27 lipca 2009, 9:46
Aktualizacja: 9:49
Autor: Daniel Wawryniewicz
Wałbrzych: Wałbrzyscy złodzieje w sieci
Fot. DW
Postępowania w sprawie tzw. piractwa są wszczynane też w Wałbrzychu. Na co dzień mało kto przejmuję się piractwem medialnym, a w świetle prawa jest to dość poważne przestępstwo. Poza tym okradamy artystów, których słuchamy.

Nielegalne kopiowanie, przetwarzanie i posługiwanie się własnością taką jak filmy, pliki muzyczne czy też programy komputerowe bez zgody autora lub producenta i bez uiszczenia odpowiednich opłat to nic innego jak piractwo. Na 27 krajów w Unii Europejskiej Polska znajduje się na niechlubnym czwartym miejscu. Na większą skalę piractwo występuje jedynie w Grecji, Rumunii oraz Bułgarii. Jakie są zatem przyczyny tego procederu. Na pewno jedną z przyczyn jest stale rosnąca liczba użytkowników sieci. Według badań GUS - u z 2008 roku 95% przedsiębiorstw korzysta z komputerów, a 93% ma dostęp do Internetu, a około 50% badanych Polaków w wieku od 15 do 75 lat korzysta z sieci. Liczba użytkowników stale rośnie, za sprawą możliwości oraz łatwego dostępu do mediów.

Inną przyczyną bardziej wiarygodną, są ceny produktów. - Dlaczego mam kupować płytę mojego ulubionego zespołu za dajmy na to 45 zł, kiedy mogę ją mieć za darmo w przeciągu kilku minut i to bez wychodzenia z domu - mówi Paweł, internauta na co dzień ściągający pliki muzyczne.

Na szczęście, niektóre zespoły jak chociażby wałbrzyskie ,,Niebo” oferują swoje płyty po niższej cenie, dostosowanej do kieszeni fanów bandu. Podobnym zainteresowaniem cieszą się także filmy (najczęściej te, które jeszcze nie trafiły na ekrany polskich kin), a także gry komputerowe oraz programy użytkowe.

Jak zapewnia Naczelnik Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą, kom. Dariusz Bartosik zagadnienie to na bieżąco jest monitorowane przez wyspecjalizowanych funkcjonariuszy Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą KMP w Wałbrzychu. Na podstawie ich analiz stwierdzić należy, że proceder ten stale się rozwija także na terenie Wałbrzycha. - Przykładem tego jest choćby fakt, że o ile w I półroczu 2008 r wszczęto tylko jedno postępowanie przygotowawcze z tego zakresu, ale w I półroczu bieżącego roku takich spraw wszczęliśmy już 5. Monitoringiem objęta jest giełda przy ul. Ogrodowej – wyjaśnia.

Jeżeli chodzi o sankcje karne, to za posiadanie nielegalnego oprogramowania zagadnienie normuje Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4.02.1994 roku z pózn. zmianami (art. od 116 do 118) oraz art. 278§2 kk, art. 291 i 292 Kodeksu Karnego. W zależności od popełnionego czynu i okoliczności z tym związanych, maksymalna kara za tego rodzaju czyny to kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 5.

Oprócz zwalczania stricto piractwa komputerowego, funkcjonariusze zajmują się także innego rodzaju przestępczością związaną z Internetem (oszustwa przy zakupach, wymiana materiałów pedofilskich itd.).

,,Niewinne” działania w Internecie mogą skończyć się wysoką grzywną lub wakacjami w więzieniu poprzedzonymi poranną wizytą funkcjonariuszy.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group