Na poniedziałkowej konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości w Wałbrzychu, europoseł Ryszard Legutko stwierdził, że wałbrzyskie wybory kwalifikują w sposób podręcznikowy do tego, by odbyły się pod kontrolą niezależnych obserwatorów. Ocena ta wynika z faktu, że w skandal korupcyjny uwikłała się partia rządząca nie tylko w Wałbrzychu, ale w kraju.
- Organem właściwym do zaproszenie obserwatorów OBWE jest minister spraw zagranicznych. Napisaliśmy list do ministra Radosława Sikorskiego. Mamy, być może naiwną, nadzieję, że przyniesie on pozytywny skutek. Wynika ona z mniemania, że partii rządzącej będzie zależało żeby nie było już nawet najmniejszych wątpliwości co do prawidłowości przebiegu wyborów. Obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie byli niedawno na wyborach samorządowych w Albanii, przyjadą też do Wałbrzycha – zakończył profesor Legutko.
Oto treść listu:
Pan Radosław Sikorski
Minister Spraw Zagranicznych
Al. Szucha 23
00 – 580 Warszawa
Zwracamy się o zapewnienie udziału obserwatorów OBWE w powtórzonych, na mocy orzeczenia sądu, wyborach samorządowych w Wałbrzychu.
Podczas wyborów samorządowych w 2010 roku na terenie Wałbrzycha doszło do szeregu nieprawidłowości – w tym noszących znamiona przestępstwa korupcji politycznej, które miały zasadniczy wpływ na ustalenie końcowych wyników głosowania.
Po wyborach prokuratura postawiła zarzuty kilku osobom, podejrzanym o proceder kupowania głosów wśród mieszkańców Wałbrzycha. Mając na uwadze ten fakt, Sąd Okręgowy w Świdnicy orzekł o unieważnieniu II tury wyborów prezydenckich w Wałbrzychu oraz wyborów do Rady Miejskiej w okręgu nr 5, nakazując ich powtórzenie.
W 1999 roku Karta Bezpieczeństwa Europejskiego, a w 2006 roku również Rada Ministerialna rozszerzyły zakres kompetencji w kwestii badania legalności wyborów, co zagwarantowało, że Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka, jedna z komórek OBWE, uprawnione jest do monitorowania wyborów, nie tylko o charakterze ogólnonarodowym, ale i lokalnym – po wcześniejszym zaproszeniu obserwatorów przez władze danego państwa na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych.
Wobec powyższego udział obserwatorów OBWE w powtórzonych wyborach samorządowych w Wałbrzychu jest konieczny i uzasadniony.
Z poważaniem
Anna Zalewska
Ryszard Legutko
Co prawda, obserwatorzy OBWE kontrolują wybory zarówno w krajach, w których zasady demokratyczne są ewidentnie łamane, ale także w państwach o ugruntowanych i sprawnie działających systemach demokratycznych. Jednak trochę przykro się robi na myśl, że po dwudziestu latach samorządności bliżej nam do Albanii niż do Europy Zachodniej.