Ze względu na konieczność przeciwdziałania rozwoju pandemii, pod koniec października działalność uzdrowiskowa została zawieszona. Było to konieczne zważywszy na fakt, że większość osób przebywających w sanatoriach to seniorzy powyżej 60. roku życia, którzy znajdują się w grupie najwyższego ryzyka.
- Dolny Śląsk niewątpliwie słynie z uzdrowisk, możemy pochwalić się tym, że aż 12 miejscowości w naszym regionie ma status zdroju. Do samorządu województwa dolnośląskiego należą przepięknie położone kompleksy: Uzdrowisko Lądek-Długopole, Uzdrowisko Szczawno-Jedlina oraz Sanatoria Dolnośląskie. Uzdrowiska są już przygotowane do przyjęcia pacjentów. Będzie się to odbywało z zachowaniem szczególnych zasad. W sumie w naszych uzdrowiskach do dyspozycji kuracjuszy jest ponad 800 miejsc noclegowych – mówi Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski
Przede wszystkim w turnusach mogą uczestniczyć osoby, które zostały zaszczepione przeciwko Covid-19 dwiema dawkami szczepionki. Po drugie uzdrowiska będą otwarte dla tych, którzy mają negatywny test na SARS-CoV-2. Warto też zaznaczyć, że w dużej mierze pracownicy uzdrowisk zostali już zaszczepieni w ramach szczepień grupy 0, dzięki temu ryzyko zakażenia zostało maksymalnie ograniczone.
- Prawie 98 % naszej załogi została już zaszczepiona dwiema dawkami szczepionki. Wszystkie nasze obiekty czekają obecnie na kuracjuszy i przygotowane są do tego, aby działać w obowiązującym reżimie sanitarnym. Nasz pierwszy turnus (zgodnie z podpisanymi wcześniej harmonogramami) rozpocznie się 18 marca – zapewnia Prezes Uzdrowiska Szczawno - Jedlina S.A Ireneusz Grzybowski.
Test na obecność wirusa musi być wykonany z materiału pobranego nie wcześniej, niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia. Co ważne, można go wykonać bezpłatnie we wskazanych punktach pobrań drive-thru. Zostanie on sfinansowany przez NFZ. Informacja o terminie i miejscu wykonania testu zostanie wysłana SMS-em, przez system eKolejka. Nie jest potrzebne żadne dodatkowe skierowanie na badanie. Osoby wykonujące test na obecność SARS-CoV-2 przed leczeniem uzdrowiskowym nie są objęte kwarantanną. Jeśli jednak wynik okaże się pozytywny, zostaną objęte izolacją. O wyniku testu, przed wyjazdem, poinformuje pacjenta uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. Dlatego przed wyjazdem na leczenie należy skontaktować się z sanatorium i podać aktualny numer telefonu.
- Obiekty Uzdrowiska spełniają restrykcyjne normy sanitarne GIS. Są dostępne środki dezynfekujące z ogólnodostępnymi dozownikami. Posiadamy zabezpieczenie w środki ochrony indywidualnej oraz wdrożone procedury, które pozwolą nam bezpiecznie przeprowadzić naszych Kuracjuszy przez turnus. W obiekcie JUBILAT mamy 236 miejsc, jesteśmy gotowi przyjąć 124 osoby. Na dzień 11 marca NFZ wydał nam 99 skierowań z czego potwierdzone zostały 74 przyjazdy. – zapewnia Joanna Walaszczyk Prezes Uzdrowiska Lądek-Długopole.
Sanatoria Dolnośląskie mają do dyspozycji łącznie 245 miejsc noclegowych – 115 w Sanatorium Uzdrowiskowym „Azalia” w Szczawnie Zdroju oraz 130 miejsc w Sanatorium Uzdrowiskowym „Zimowit” w Dusznikach Zdroju.
- Do naszych dwóch kameralnych obiektów sanatoryjnych NFZ zgodnie z kontraktem wystosował 220 skierowań. Dziś przyjechało do nas 53 kuracjuszy. Liczymy na obłożenie naszych obiektów na poziomie 50 procent. Chętnych do przyjazdu - po szczepieniach, z ujemnym wynikiem lub oczekujących na wynik– łącznie na dwóch obiektach na ten moment jest ponad 120 osób. Sytuacja jest dynamiczna – wciąż w systemie pokazują się wyniki uprawniające do przyjazdu – mówi Prezes Sanatoriów Dolnośląskich Tomasz Maciejowski.