W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbyła się celebrowana przez księdza infułata Józefa Strugarka i księdza proboszcza Jarosława Żmudę msza, podczas której słowo nawiązujące do istoty święta państwowego obchodzonego 11 listopada wygłosił burmistrz Szczawna-Zdroju Tadeusz Wlaźlak. Ksiądz infułat w wygłoszonej homilii odniósł się do dziejów Polski walczącej na przestrzeni ponad wieku o odzyskanie wolności.
Bezpośrednio po mszy zaprezentowany został program artystyczny przygotowany przez zarząd Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju z udziałem uczniów Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju. Prezes TMSZ Iwona Czech, która prowadziła program, przedstawiła drogę Polski do odzyskania niepodległości od momentu jej utraty, młodzież recytowała wiersze okolicznościowe, a wszyscy zgromadzeni w kościele śpiewali pieśni patriotyczne. Piękną oprawą zarówno mszy, jak i programu artystycznego był występ orkiestry dętej z Głuszycy pod kierownictwem Eugeniusza Lecia oraz scholi „Salve Regina” pod kierownictwem Małgorzaty Owczarczak.
Kolejna część uroczystości miała miejsce na placu kościelnym przed figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Na cokole tej figury umieszczona została tablica poświęcona twórcom wolnej Polski w rocznicę odzyskania niepodległości. Jest to inicjatywa Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju i pomysł członka zarządu Kazimierza Kajrowicza, inicjatywa, która powstała kilka miesięcy temu i została ogłoszona podczas jednej z uroczystości organizowanych przez to stowarzyszenie. Warto wspomnieć, że ofiarodawcą pięknej granitowej tablicy jest właściciel zakładu kamieniarskiego pan Robert Szwarczewski, a wkład finansowy Towarzystwa, to koszty grawerowania. Na tablicy widnieje następujący napis: „A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym co służą ojczyźnie” /Twórcom wolnej Polski, w rocznicę odzyskania niepodległości /Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju/ 11 listopada 2014/.
Fot.: Stefan Okoniewski
Odsłonięcie tablicy przebiegło z całym ceremoniałem podnoszącym rangę przedsięwzięcia i podkreślającym uroczystość chwili. Przy odegranym hymnie państwowym została podniesiona na maszt Flaga Rzeczpospolitej Polskiej, następnie ksiądz infułat, burmistrz miasta oraz prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju dokonali odsłonięcia tablicy, po czym została ona poświęcona przez księdza proboszcza. W dalszej kolejności kapitan Jacek Baran odczytał apel poległych z uwzględnieniem walczących w szeregach armii napoleońskiej ułanów Legii Nadwiślańskiej, którzy stoczyli zwycięską bitwę na podszczawieńskim Czerwonym Wzgórzu.
Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie kwiatów przez przedstawicieli miejscowych instytucji, placówek oświatowych, stowarzyszeń i związków. Wiązankę kwiatów złożył także Starosta Wałbrzyski Józef Piksa. Natomiast wieczorem, o godzinie 19.00, odbył się w Teatrze Zdrojowym uroczysty koncert, na który tradycyjnie, jak co roku, zaprosił burmistrz miasta Tadeusz Wlaźlak. Koncert przygotowany przez Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu cieszył się dużą