Wałbrzyszanie dostali to wyróżnienia za tajemniczo brzmiący projekt „Inżynieria elektryczna i mechaniczna oraz materiałowa – układ elektropneumatyczny do sortowania elementów metalowych i niemetalowych”.
- Ten układ, który skonstruowaliśmy, nadawałby się do nowej ustawy śmieciowej – uważa Daniel Szczęsny. – Zrodził się nam w głowach taki właśnie pomysł i udało nam się go wcielić w życie.
Michał Niewiadomski przekonuje, że ten projekt zrealizowany został w ramach własnych zainteresowań.
- W Poznaniu wzięliśmy udział w etapie regionalnym. Tam otrzymaliśmy akredytację na finał, który odbył się w Gdyni. Znaleźliśmy się w gronie 34 twórców wyróżnionych projektów – mówi Michał Niewiadomski.
Wałbrzyszanie wypadli w Gdyni bardzo dobrze, skoro otrzymali akredytację na wyjazd do Rumunii.
- Ten wyjazd, który jest zaplanowany na 16-20 maja, może być dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem, bowiem będziemy mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają takie projekty w innych krajach – mówią młodzi konstruktorzy z „Mechanika”.
Sukces uczniów ZS nr 5 nie byłby możliwy bez wsparcia i opieki doświadczonych instruktorów – Wiktora Przykuty oraz Tomasza Trzopa. Młodzi konstruktorzy wiele zawdzięczają także absolwentowi ZS nr 5 Piotrowi Brożkowi, który bezpłatnie użyczył im pojazdu, by mogli pojechać do Gdyni i tam zaprezentować swoje dzieło.
- Nasi uczniowie wyrastają na ogólnopolskich celebrytów, bowiem swój projekt prezentowali już w TVP Info, a także w TVN 24 – mówi Bartłomiej Nowak, nauczyciel ZS nr 5. – To dla naszej placówki promocja.
Według Michała Niewiadomskiego, sukces wałbrzyszan wyniknął głównie z faktu, że projekt ten jest ciekawy.
- Nasz projekt wyróżniał się tym, że zrobiliśmy go zupełnie sami, jest interesujący i wiele osób chciało bliżej poznać jego mechanizm – mówi Michał Niewiadomski.
Daniel Szczęsny uważa natomiast , że przygotowany przez uczniów ZS nr 5 mechanizm może być wykorzystywany w przyszłości.
- Niewielkie korekty i modernizacja tego układu mogłyby pozwolić, by ta maszyna służyła do segregacji odpadów i ich sortowania, ale także mogłaby być przydatna w przemyśle spożywczym.