Czwartek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 7314
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Tradycja, która wciąż żyje

Czwartek, 28 listopada 2024, 11:46
Aktualizacja: 13:17
Autor: red
Wałbrzych: Tradycja, która wciąż żyje
Fot. Stara Kopalnia
Choć kopalnie węgla kamiennego w Wałbrzychu zamknięto wiele lat temu, górnicze tradycje wciąż pozostają żywe. W weekend rusza Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka w Starej Kopalni. W sobotę czeka nas BASSBÓRKA, w niedzielę Szychta Rodzinna, w kolejnych dniach unikatowa w skali kraju Szychta Szkolna, uroczysta, barbórkowa msza święta, górnicza parada, która przejdzie przez miasto, tradycyjna karczma piwna czy specjalna edycja górniczego Mikołaja.
- Od dwóch lata wałbrzyska Barbórka figuruje na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To dla nas wielkie wyróżnienie i zobowiązanie, by podtrzymywać te piękne tradycje – przyznaje Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni w Wałbrzychu.

W programie tegorocznego Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka znalazły się bardzo różne propozycje. Obok tradycyjnej karczmy piwnej są i wydarzenia, które wieloletnią tradycję mają przybliżyć najmłodszych.

Pierwsze wydarzenia już w sobotę. To między innymi Nocne Zwiedzanie Starej Kopalni, na które bilety wyprzedały się w ekspresowym tempie. Tego dnia w Sztygarówce odbędzie się także BASSBÓRKA. Bilety, w cenie 15 złotych, dostępne będą na wydarzenie przy wejściu. W czasie klubowej imprezy prowadzona będzie także zbiórka na rzecz Schroniska dla Zwierząt w Wałbrzychu.

Dzień później całe rodziny spotkają się na Szychcie Rodzinnej. To bezpłatne wydarzenie, które rozpocznie się w samo południe i potrwa do godziny siedemnastej. Tu nie zabraknie niespodzianek przygotowanych przez górnicze stowarzyszenia. W poniedziałek uczniowie wałbrzyskich szkół spotkają się na Szychcie Szkolnej. To unikatowy projekt w skali kraju.

- Uczniowie biorą udział w ceremonii wprowadzania młodych lisów do stanu górniczego, pasowania szpadą i konkursach na najpiękniejszy strój górniczy. To doskonała okazja, by dzieci poznały historię i tradycje Wałbrzycha – mówi Agnieszka Chrzanowska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 22 im. Gwarków Dolnośląskich w Wałbrzychu.

Główne i najważniejsze dla braci górniczej wydarzenia zaplanowano 4 grudnia. Tego dnia w samo południe w kościele pod wezwaniem Aniołów Stróżów w Wałbrzychu rozpocznie się uroczysta msza święta. Tuż po niej przez miasto przejdzie wielka parada górnicza. Pochód zakończy się przy Pomniku Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego.

- To czas na wspomnienie minionych pokoleń górników, które przez wieki budowały siłę naszego miasta – podkreśla komandor przemarszu, Kazimierz Kmak.

To jednak nie koniec barbórkowych atrakcji. To w środę w Starej Kopalni odbędzie się tradycyjna karczma piwna, w której wezmą udział tylko panowie.

Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka  w Wałbrzychu to nie tylko święto, ale przede wszystkim wyraz szacunku dla pracy górników. Obchody są organizowane we współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami górniczymi. Festiwal zakończy się 6 grudnia specjalnym wydarzeniem dla najmłodszych. W Starej Kopalni odbędzie się Górniczy Mikołaj. Bilety na to wydarzenie w cenie 15 złotych dostępne są na biletyonline.starakopalnia.pl.

Program tegorocznej edycji Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka w Wałbrzychu w całości na www.starakopalnia.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
29%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
29%
Złości
3
43%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group