18 lutego tego roku z inicjatywy Fundacji Museion i Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, Rada Miasta Wałbrzycha uchwaliła rok 2016 rokiem Mariana Jachimowicza. Koordynatorem obchodów została wałbrzyska Biblioteka pod Atlantami.
- Mamy w Wałbrzychu wielu ludzi, o których warto mówić i wspominać, ale nie mamy akurat zbyt wielu poetów, literatów – mówi prezydent Roman Szełemej. – To człowiek, który był bardzo mocno związany z Wałbrzychem i należy mu się szacunek.
Renata Nowicka z Biblioteki pod Atlantami podkreśla, że jednym z celów jest przybliżenie wałbrzyszanom sylwetki poety.
- To wielkie wyzwanie dla naszej biblioteki – mówi Renata Nowicka. – Chcemy dotrzeć do ludzi młodych, którzy rzadko pojawiają się w bibliotece. Chcemy wyjść w miasto z naszymi projektami i pomysłami, promować postać Mariana Jachimowicza w atrakcyjnej formie. Wiele osób nie zna sylwetki tego poety i my chcemy to zmienić.
W tym celu organizatorzy obchodów przygotowali szereg imprez, konkursów, wycieczek, warsztatów. Powstanie również etiuda teatralna na podstawie wierszy Marian Jachimowicza.
Leszek Solarek mówi o tym, że będzie zabiegać, by w ratuszu powstała tablica upamiętniająca Mariana Jachimowicza.
- Trzeba podkreślać na każdym kroku związek poety z Wałbrzychem. Będziemy podejmować kolejne kroki, by odświeżyć tę postać – mówi Solarek.
Tymczasem Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz z Fundacji Museion zapewnia, że sama Fundacja ma też pomysły, jak uatrakcyjnić obchody.
- Chcemy stworzyć logo obchodów, powstaną plansze edukacyjne i ścieżka życia poety – mówi Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz.