Akcja "Stop Plastik" miała na celu wyeliminowanie jednorazowego plastiku z instytucji podległych miastu. Podczas dzisiejszej konferencji przedstawione zostały działania zmierzające do ograniczenia zużycia plastiku, jakie prowadziła w ciągu tych czterech miesięcy Gmina Wałbrzych i efekty tych działań. Zaprezentowane zostały również kolejne inicjatywy, dzięki którym ilość jednorazowych przedmiotów plastikowych ma zostać zredukowana. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie z dniem 1 maja 2019 r. wprowadził całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach przez miasto organizowanych.
- Cztery miesiące temu spotkaliśmy się tutaj, żeby powiedzieć że rozpoczynamy w Wałbrzychu realną batalię o to, żeby plastiku było w środowisku mniej. Mimo wielu różnych powątpiewań czy to ma sens radni miasta na mój wniosek podjęli decyzję aby miasto przestało finansować jakąkolwiek działalność, w której jednorazowy sprzęt plastikowy będzie wykorzystywany. Czyli inaczej mówiąc od 1 maja Wałbrzych stał się miastem bez plastiku. Były wątpliwości dotyczące tego jaki to będzie miało skutek, były propozycje żeby liczyć to jaki to będzie miało efekt, no i dzisiaj spotkaliśmy się po to, żeby podsumować te cztery miesiące i powiedzieć jaki to będzie miało efekt w skali roku. Efekt przeszedł nasze wszelkie szacunki. To, że instytucje miejskie przestały używać plastikowych butelek dało taki efekt, że roczne zużycie tylko w tych instytucjach będziemy mieli o prawie 110 000 butelek plastikowych mniej w Wałbrzychu. A proszę pomyśleć co by było, gdyby mieszkańcy miasta wzięli sobie to do serca. Jeśli chodzi o worki foliowe to efekt jest jeszcze większy. Podjęliśmy prostą decyzję. W większości urzędów zmniejszyliśmy liczbę koszy biurowych, do których się wrzuca jakiś niewykorzystany papier czy jakieś odpady biurowe. Okazuje się, że liczba generowanych wyciąganych worków w czasie sprzątania jest ogromna. Zmniejszyliśmy liczbę koszy od urzędu przez szkoły i instytucje, a co za tym idzie osoby sprzątające, utrzymujące porządek, przestały wyciągać niewyobrażalną liczbę tych worków foliowych, które zresztą w ogromnej większości zapełnione były w drobnej części. Rocznie zużywamy o prawie 300 000 worków foliowych mniej. Efekt po czterech miesiącach jest naszym zdaniem, myślę że nie tylko naszym, bardzo budujący. To znaczy, że możemy ograniczyć plastik w środowisku radykalnie, właściwie wprowadzając proste, banalnie proste ograniczenia czy regulacje - powiedział Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
Prezydent mówił również o certyfikowaniu zakładów gastronomicznych i usługowych, gdzie nie będzie wykorzystywany plastik jednorazowego użytku w sytuacji, gdy może być zastąpiony innymi surowcami. Akcja certyfikacji ruszy od 1 października. Zmiany czekają też szkolne sklepiki. Nie będzie można w nich sprzedawać produktów, a zwłaszcza wody, w plastikowych butelkach PET. Jak podkreślał prezydent Szełemej każde dziecko otrzyma bidon wielokrotnego użytku i może korzystać z wody kranowej, która jest bardzo dobrej jakości.
Ogółem dzięki akcji "Stop Plastik" roczne zużycie plastikowych butelek PET zmniejszy się o 108 487, a foliowych worków na śmieci o 291 720. W Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua Zdrój zmniejszono miesięczną produkcję odpadów plastikowych o 6 000 butelek PET, co rocznie daje 72 000 butelek i 36 000 naczyń jednorazowych rocznie. Łącznie Aqua Zdrój generuje o 108 000 sztuk odpadów plastikowych rocznie mniej. Dodatkowo podczas organizowanego przez Aqua Zdrój półmaratonu zmniejszono zużycie plastiku o 45 200 sztuk, co w sumie daje liczbę 153 200 sztuk plastikowych śmieci rocznie. Urząd Miejski zrezygnował z zakupu wody w butelkach PET, których w 2018 roku zakupił 4 800.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wyeliminował naczynia plastikowe, których w roku ubiegłym było 10 250 sztuk. Muzeum Porcelany zrezygnowało zarówno z plastikowych pojemników na napoje i przekąski, jak też z pakowania towarów zakupionych w Muzeum w opakowania zagrażające środowisku, takie jak np. folia bąbelkowa. BWA wprowadziło papierowe torby, a podczas spotkań i wernisaży używane są zastawy szklane. Z plastikowych naczyń jednorazowych i butelek PET zrezygnował też Wałbrzyski Ośrodek Kultury.
W Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia wszelkie jednorazowe opakowania plastikowe zastąpiono naczyniami i opakowaniami papierowymi, naczyniami z mączki kukurydzianej i drewna. Dało to 1 900 butelek PET mniej każdego miesiąca. W Zamku Książ zrezygnowano z zakupu wody w plastikowych butelkach, której w zeszłym roku zakupił 7 776 butelek. W Hotelu Książ również nie ma już plastikowych butelek, szamponetek i kubeczków - łącznie tych produktów wyrzucano ponad 18 000 rocznie.