- Projekt edukacyjny "Waldenberc - Valbrich - Waldenburg - Wałbrzych", realizowany jest z wielkim powodzeniem, ponieważ zbliżony jest do działań związanych z kształceniem, ale jednocześnie pokazuje to, co Wałbrzych ma najpiękniejszego. To co miał, ma i będzie miał. Sięganie do historii, do pamiątek historycznych związanych ze Starym Zdrojem jest takim nakazem, jest przedłużaniem wszystkiego tego, co miało miejsce w przeszłości, ale jednocześnie jest patrzeniem w przyszłość. Jest to bazowanie na korzeniach kulturowych, na korzeniach historycznych, które są z punktu widzenia każdego z nas bardzo ważne, bardzo istotne. Nasze miasto się zmienia i myślę, że na przestrzeni minionych lat też się zmieniało. Stąd też mamy okazję poprzez tego typu spotkania i konferencje sięgania do wartości historycznych. Z konferencji powstają cenne materiały, z punktu widzenia historii naszego miasta - powiedział Wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk
O Starym Zdroju kilka słów wstępu powiedział Mateusz Mykytyszyn - Prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, a następnie wykład "Stary Zdrój. Właściciele i uzdrowisko" wygłosił prof. dr hab. Romuald Łuczyński - dyrektor Instytutu Turystyki WSB we Wrocławiu , pasjonat dziejów Dolnego Śląska, organizator kilkudziesięciu wystaw, autor kilkunastu publikacji dotyczących historii, architektury i dziedzictwa Dolnego Śląska, przedstawiając historię tej dzielnicy Wałbrzycha.
Warto wspomnieć o tym, że do końca września trwa rozpoczęta w maju akcja zdjęciowa "Detal w architekturze", zorganizowana przez Zespół Szkół Techniczno-Budowlanych i Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną „Biblioteka pod Atlantami”. Akcja ma na celu utworzenie dokumentacji fotograficznej detali architektonicznych, zdobiących wałbrzyskie budynki a także zachęcenie wałbrzyszan do utrwalenia historii Wałbrzycha, promocję miasta, oraz aktywizowanie i integrowanie wałbrzyszan poprzez akcje społeczne. Akcja również jest częścią projektu edukacyjnego "Waldenberc - Valbrich - Waldenburg - Wałbrzych".
Podczas konferencji zaprezentowane zostały zdjęcia przedstawiające Stary Zdrój zarówno dawniej jak i obecnie. Była także wystawa niezwykłej porcelany, wykonanej w fabryce mieszczącej się na Starym Zdroju.