Urząd Gminy Szczawno-Zdrój opublikował zamówienie na zabezpieczenie fundamentów schodów wejściowych, naprawę schodów oraz wymianę drzwi wejściowych w kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju. Do przetargu zgłosił się jeden wykonawca. Za wykonanie prac zaoferował kwotę 352 tys. 444 zł brutto. Ten też wykonawca został wybrany do realizacji inwestycji.
Szczawno-Zdrój, popularne miejsce kuracyjne, cieszyło się szczególnym uznaniem wśród Polaków i Rosjan. Dowodami na to są liczne nagrobki na cmentarzu dokumentujące obecność kuracjuszy od początku XIX wieku, z pierwszym wpisem z 1818 roku. Pacjenci regularnie uczestniczyli w mszach świętych, mimo znacznej odległości do kościoła. W odpowiedzi na trudności, prośby o odprawianie nabożeństw w lokalach prywatnych były kierowane do władz kościelnych, z pozwoleniem wydanym w 1859 roku. Msze odbywały się początkowo w hotelach, a dzięki ofiarom kuracjuszy, w tym znacznej darowiźnie polskich kuracjuszy, zbudowano kaplicę. W 1867 roku rozpoczęto jej wznoszenie.
Kaplica, poświęcona w 1869 roku, mogła pomieścić 250-300 osób i stała się miejscem regularnych nabożeństw. Mimo trudności finansowych, m.in. zadłużenia, wspierano jej aktywność oraz wyposażenie i przeprowadzano renowacje. Po śmierci ostatniego proboszcza, parafia przestała funkcjonować, a lokalne życie kościelne staglowało, bowiem msze mogły być odprawiane jedynie w ograniczonym zakresie. W obliczu malejącej liczby kuracjuszy oraz zamkniętych granic, potrzeba nowego domu Bożego stała się pilna.
Ks. Herde, proboszcz parafii, zmarł w 1929 roku, mając nadzieję na budowę nowego kościoła zanim opuści ten świat. Uzyskanie pozwolenia stało się priorytetem, a teren do budowy, pomimo trudności związanych z inflacją, został zakupiony. Umowa przewidywała, że jeśli nie będzie wykorzystywany do celów kościelnych, parafianie będą musieli go zwrócić lub odkupić. Ten krok zmierzał ku realizacji marzenia o nowym miejscu kultu, ogólnie dostępnego dla mieszkańców i kuracjuszy.