Gospodarzami wydarzenia byli dyrektor PSSE w Wałbrzychu - Małgorzata Bąk oraz Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Zdrowia WSZiP - dr Bogusław Bałuka.
O przyczynach depresji i sposobach radzenia sobie z nią opowiadali wybitni psychiatrzy, psychoterapeuci, psycholodzy i pedagodzy resocjalizacyjni. Poruszana tematyka cieszyła się dużym zainteresowaniem, które sprawiło, że w seminarium uczestniczyło blisko 200 osób z całego terenu dolnośląskiego.
Depresja nazywana chorobą XXI wieku dotyka coraz więcej osób w różnym wieku i z różnych środowisk. Jest przyczyną cierpień psychicznych, które prowadzą do trudności w wykonywaniu najprostszych czynności, niekiedy uniemożliwiają pracę zarobkową i doprowadzają do zniszczenia relacji z najbliższymi. W skrajnych przypadkach depresja może być też przyczyną samobójstw, które są drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat. Dlatego tak ważne jest udanie się w odpowiednim czasie do specjalisty i rozpoczęcie leczenia.
Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać lub leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.
Swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami Seminarium podzielili się: lek. med. Grażyna Gadomska - psychiatra, lek. med. Aleksandra Krajewska - psychiatra, mgr Mariusz Gusarow – psycholog, dr Celina Witkowska – pedagog resocjalizacyjny, mgr Grażyna Chaszczewska - Wojtas z Wydziału Oświaty PSSE w Wałbrzychu, dr Beata Świątek – pedagog resocjalizacyjny, mgr Iwona Kraczkowska – pedagog.