Środa, 20 listopada
Imieniny: Edmunda, Rafała
Czytających: 3821
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Sokołowsko: Sanatorium dźwięku w Sokołowsku

Środa, 12 sierpnia 2015, 10:41
Autor: red
REGION, Sokołowsko: Sanatorium dźwięku w Sokołowsku
Fot. red
Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ zaprasza do Sokołowska na II edycję Festiwalu – Sanatorium Dźwięku w dniach 14–16 sierpnia.

Festiwal poświęcony jest muzyce eksperymentalnej i improwizowanej oraz szeroko pojętej sztuce dźwięku. Głównym jego założeniem jest prezentowanie możliwie najpełniejszego spektrum zjawisk związanych z rozwojem form muzycznych XX i XXI wieku, zachowując równowagę pomiędzy tradycjami muzycznego eksperymentu, rozwijanymi w ostatnich dziesięcioleciach a tendencjami nowymi, jeszcze nieustrukturyzowanymi.

Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Keith Rowe – nestor improwizowanej muzyki elektroakustycznej (EAI), wirtuoz preparowania gitary i współzałożyciel słynnego ansamblu AMM. Niewielu twórców może się pochwalić równie bogatym dorobkiem, co ten brytyjski wykonawca. Już od pięćdziesięciu lat wyraźnie wpływa na rozwój wolnej improwizacji, aktywnie uczestnicząc w coraz to nowych przedsięwzięciach realizowanych wspólnie z najciekawszymi muzykami z całego świata.

Występ Keitha Rowe stanowi element dwutygodniowej rezydencji w sokołowskim Laboratorium Kultury realizowanej we współpracy z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016 w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro.

Ważnym punktem programu Sanatorium Dźwięku jest też reinterpretacja utworów Iannisa Xenakisa (La Legende d'Eer, Bohor i Persepolis pt. II). Kompozycje zostaną wykonane w przestrzeni parku zdrojowego przez Kaspera T. Toeplitza, Gerarda Lebika i specjalny zespół perkusistów (Tony Buck, Burkhard Beins, Krzysztof Topolski, Raymond Strid, Gabriel Ferrandini). Utwór zostanie zaprezentowany w przestrzeni parku zdrojowego.

Chcąc wtajemniczyć publiczność w procesy ewolucyjne zachodzące w obszarze muzyki eksperymentalnej, do udziału w festiwalu zaproszono twórców średniego i młodszego pokolenia reprezentujących najważniejsze ośrodki artystyczne w Europie.

Okazją do poznania najnowszych zjawisk rozwijających się w Niemczech będą występy Axela Dörnera, Burkharda Beinsa, Michaela Renkela, Magdy Mayas czy Tony'ego Bucka (australijskiego perkusisty od lat mieszkającego w Berlinie); scenę austriacką przybliżą Noid, Matija Schellander i Klaus Filip, natomiast francuską - Jérôme Noetinger, Tomoko Sauvage, Marc Baron i Kasper T. Toeplitz. Wystąpią również tuzy free jazzu ze Skandynawii - Lotte Anker, Raymond Strid i Per Zanussi; portugalski perkusista Gabriel Ferrandini znany z Red Trio, a także radykalny, szwajcarski kompozytor-konceptualista - Manfred Werder, jedna z kluczowych postaci związanych z grupą Wandelweiser. Na festiwalu oczywiście nie zabraknie czołowych twórców muzyki poszukującej z Polski: Roberta Piotrowicza, Gerarda Lebika, Krzysztofa Topolskiego i Patryka Lichoty.

Sanatorium Dźwięku to jednak nie tylko wydarzenia sceniczne. Istotny element programu stanowią działania edukacyjne, mające na celu inicjowanie ważkich dyskusji, budowanie więzi środowiskowych oraz kształtowanie świadomości muzycznej publiczności. Będą one realizowane trójtorowo: w ciągu weekendu odbędą się spotkania z założycielami renomowanych wytwórni płytowych (Erstwhile, Bôłt, Bocian i Mikroton); wykłady i sesje panelowe z udziałem czołowych kuratorów i krytyków muzycznych, a uzupełnieniem ma być specjalny blok filmowy poświęcony wybranym aspektom sztuki dźwięku.

więcej:
http://www.sanatoriumdzwieku.pl/ ( http://www.sanatoriumdzwieku.pl/ )
https://www.facebook.com/sanatoriumdzwieku?fref=ts (
https://www.facebook.com/sanatoriumdzwieku?fref=ts )

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group