Zgodnie z podjętą przez radnych uchwałą, pomoc dla repatriantów zaproszonych do osiedlenia się na terenie Wałbrzycha obejmuje:
1) przewóz do Wałbrzycha z miejsca przyjazdu lub przylotu do Rzeczypospolitej Polskiej,
2) pokrycie kosztów zakwaterowania (usług noclegowych) do czasu udostępnienia lokalu mieszkalnego,
3) udzielenie wsparcia socjalnego,
4) zapewnienie wyżywienia do czasu udostępnienia lokalu mieszkalnego,
5) zapewnienie lokalu mieszkalnego z mieszkaniowego zasobu gminy na podstawie umowy najmu na czas nieokreślony,
6) zakup standardowego wyposażenia do przydzielonego lokalu mieszkalnego,
7) pokrycie kosztów tłumaczenia aktów niezbędnych do sporządzenia polskich aktów stanu cywilnego oraz wpisanie tych aktów do polskich rejestrów stanu cywilnego,
8) pokrycie opłat związanych z wydaniem dokumentów, w tym kosztów wykonania zdjęć do dokumentów,
9) wsparcie w załatwianiu wszelkich spraw urzędowych i administracyjnych związanych z osiedleniem się na terenie Wałbrzycha - umiejscowieniem aktów stanu cywilnego, uzyskaniem potwierdzenia posiadania polskiego obywatelstwa, otrzymaniem dowodu osobistego, rejestracją w urzędzie pracy, uzyskaniem świadczeń rentowych lub emerytalnych,
10) pomoc w procesie adaptacji oraz doskonaleniu znajomości języka polskiego,
11) pomoc w uzyskaniu zatrudnienia.
Standardowe wyposażenie lokalu mieszkalnego składa się z pralki, lodówki, kuchni gazowej lub elektrycznej, mebli kuchennych, mebli służących do spania oraz stołu z krzesłami. Koszt zakupu wyposażenia do jednego lokalu mieszkalnego nie powinien przekroczyć 25 tys. zł.
W 2018 roku do Wałbrzycha przyjadą 3 rodziny, które zostaną objęte zapisami tejże uchwały. Nie jest żądną tajemnicą, że takie zabiegi mają na celu sprowadzenie do Wałbrzycha rodzin z dziećmi, które to rodziny są gotowe na stałe osiedlić się w naszym wyludniającym się mimo wszystko mieście. To kolejne zabiegi podejmowane przez władze Wałbrzycha mające na celu tej emigracji zapobiegać.