Czwartek, 19 września
Imieniny: Konstancji, Teodora
Czytających: 9135
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Radni nie przyjęli audytu

Piątek, 13 września 2024, 6:40
Aktualizacja: 10:08
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: Radni nie przyjęli audytu
Fot. red
Radni Miejscy Wałbrzycha 19 głosami "za" negatywnie zaopiniowali projekt Audytu Krajobrazowego Województwa Dolnośląskiego. Uchwała zostanie przekazana do Sejmiku, a później będą prowadzone konsultacje w tej kwestii.

Audyt Krajobrazowy jest dokumentem wspierającym prowadzenie polityki krajobrazowej w województwie. Ma służyć zapewnieniu ochrony i kształtowania krajobrazu w procesie planowania przestrzennego. Głównym celem audytu krajobrazowego jest waloryzacja krajobrazów w województwie, wskazanie krajobrazów najcenniejszych dla społeczeństwa oraz określenie rekomendacji dla ich kształtowania i ochrony.

- Od lat robimy wiele w kwestii tego, by Wałbrzych nie był tylko miastem poprzemysłowym i rewitalizujemy te dzielnice poprzemysłowe i robimy wszystko, żeby pokazać, że Wałbrzych się zmienia, rozwija i ze żyje. Ten dokument na to nie pozwala - mówi Robert Szymala, urbanista miejski. - Przygotowaliśmy własne propozycje, które nie ograniczą możliwości rozwoju naszego miasta. Obszar chroniony nie może wchodzić w głąb naszego miasta, bo to zdecydowanie ogranicza nasze możliwości rozwoju. Wiele zapisów jest dla nas niezrozumiałych i nie do przyjęcia.
- Trwa procedura opiniowania oraz konsultacji społecznych. Jeżeli Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjmie dokument w obecnym kształcie nasze miasto stanie się wielkim Muzeum Przemysłu z ograniczonymi szansami na rozwój i rozbudowę - uważa radny Piotr Sosiński. - Należy brać aktywny udział w konsultacjach społecznych i naciskać na radnych wojewódzkich, by nasze poprawki zostały przyjęte i uwzględnione.
- Warto powołać zespół prawników, którzy chroniliby nasze miasto, wspierali prezydenta w tej batalii o narzucanie nam tak radyklanych zmian, które prowadzą do zamknięcia miasta - dodaje radny Tomasz Maciejowski.
- Ten dokument jest elementem wyjściowym do dyskusji - zaznacza prezydent Roman Szełemej. - Dokument wykazuje brak wrażliwości na rozwój naszego regionu. Dopiero rozpoczynamy proces konsultacji i będą ścierać się różne poglądy i spojrzenia na ten temat. W niektórych elementach ten materiał planistyczny powstawał bez zainteresowania stanem faktycznym.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały: "Wskazane w przedłożonym przez Wicemarszałka Województwa dokumencie – projekcie Audytu Krajobrazowego Województwa Dolnośląskiego rekomendacje nie uwzględniają w pełni ustaleń
obowiązującego na terenie Miasta Wałbrzycha Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Studium to w zakresie wyznaczonych w nim stref planistycznych było przygotowane z uwzględnieniem wykonanych dla miasta szeregu wytycznych konserwatorskich. Ponadto podstawy tych ustaleń oraz zawartych w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zapisów dot. ochrony krajobrazu wynikają z wykonanego dla obszaru miasta „Opracowania krajobrazowego”.

Dokument ten powstał w ramach Projektu: Finansowe i Planistyczne narzędzia w programowaniu i wdrażaniu GPR Miasta Wałbrzycha współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020. Dokument ten był również podstawą obecnie obowiązującej tzw. uchwały krajobrazowej i zwartych w niej ustaleń oraz wyznaczonych stref.

Przedłożony przez wicemarszałka dokument został przygotowany z naruszeniem wymogów ładu przestrzennego, o których mowa w art.1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, gdyż nie uwzględnia harmonijnego kształtowania przestrzeni oraz tworzenia uporządkowanych relacji wszystkich uwarunkowań w przedłożonych rekomendacjach i wnioskach w przypadku zakazu zabudowy, ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej, ograniczenia funkcji na poszczególnych obszarach w oderwaniu od istniejących uwarunkowań funkcjonalnych i społeczno - gospodarczych. Tym samym poprzez swoje zapisy narusza zasady zrównoważonego rozwoju. Ustalając wspomniane wyżej rekomendacje i wnioski wymusza tworzenie takich dokumentów planistycznych, które co do zasady nie będą spełniać wymogów art.1 ust. 3 Ustawy poprzez narzucenie pierwszeństwa interesu publicznego przez interesem prywatnym.

Z uwagi na istotny wpływ zaproponowanych w przedłożonym projekcie Audytu Krajobrazowego rekomendacji na uwarunkowania gospodarcze i funkcjonalno przestrzenne miasta Wałbrzycha, do przedłożonego projektu Audytu Krajobrazowego zgłasza się uwagi i wnioski zamieszczone w formularzu zgłaszania uwag do projektu Audytu Krajobrazowego Województwa Dolnośląskiego, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

Mając na uwadze powyższe ustalenia oraz fakt, że rekomendacje i wnioski dotyczące kierunków i zasad kształtowania zabudowy, zagospodarowania i użytkowania terenu objęte ustaleniami Audytu Krajobrazowego Województwa Dolnośląskiego będą dla Gminy ograniczeniem w realizacji nowej zabudowy i uniemożliwiają realizację planowanych projektów i inwestycji Rada Miejska Wałbrzycha opiniuje przedłożony jej projekt Audytu Krajobrazowego negatywnie.

Twoja reakcja na artykuł?

3
9%
Cieszy
8
25%
Hahaha
2
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
19
59%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group