Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 4229
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Przyszły rok Rokiem Porcelany

Piątek, 27 września 2024, 6:47
Autor: red
Wałbrzych: Przyszły rok Rokiem Porcelany
Fot. archiwum
Radni podczas sesji podjęli uchwałę w w sprawie ustanowienia roku 2025 – Rokiem Wałbrzyskiej Porcelany

Uzasadnienie

Dyrektorzy Muzeum Porcelany w Wałbrzychu i Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA oraz Prezes Stowarzyszenia Ceramików Polskich z siedzibą w Wałbrzychu, złożyli wniosek do Prezydenta Miasta Wałbrzycha w sprawie ustanowienia roku 2025 w Wałbrzychu - Rokiem Wałbrzyskiej Porcelany.

Białe złoto, delikatna porcelana i czarne złoto, węgiel wydobywany z podziemi, obecne były w naszym mieście i regionie od setek lat. Stanowiły przez wieki o przemysłowej sile naszego miasta i regionu. Tworzą historię i budują tożsamość naszych mieszkańców, natomiast dzisiaj mają silny potencjał turystyczny. Idea ustanowienia przyszłego roku Rokiem Wałbrzyskiej Porcelany ma przyczynić się do przypomnienia tej tradycji, do jej promocji oraz dialogu na jej temat w przestrzeni publicznej. Będzie to również czas na edukację na temat dziedzictwa fabryk Carla Kristera, Carla Tielscha, Hermanna Ohme, czy Franza Prause oraz na przypomnienie lat świetności Zakładów Porcelany Stołowej „Krzysztof”, Fabryki Porcelany „Wałbrzych”, Fabryki Porcelany „Książ” oraz Wałbrzyskich Zakładów Graficznych „Kalkomania”. Rok Wałbrzyskiej Porcelany to czas na uhonorowanie pamięci tysięcy byłych pracowników, zdobników, ceramików, inżynierów, techników, jak i na wspomnienie edukacji porcelanowej w murach szczawieńskiego "Ceramika". To dobry moment na powiedzenie, że właśnie Wałbrzych był stolicą polskiej porcelany, w którym przez lata swoją siedzibę miał kombinat "Cerpol", pod którego zarządem działało 14 polskich fabryk porcelany, porcelitu, kamionki i kalkomanii.

Wnioskodawcy chcą, by efekt tych działań utrzymywał się przez lata i zachęcał turystów do odwiedzania miejsc, w których białe złoto jest wszechobecne (tj. Muzeum Porcelany w Wałbrzychu oraz Centrum Ceramiki Unikatowej) a mieszkańcy Wałbrzycha będą odczuwać dumę z posiadanego dziedzictwa.

Rok Wałbrzyskiej Porcelany przyczyni się w istotny sposób do kształtowania lokalnej tożsamości i budowania społeczeństwa obywatelskiego w Wałbrzychu, a przedsięwzięcia realizowane w jego trakcie na stałe wpiszą się w kalendarz wydarzeń kulturalnych i społecznych naszego miasta, tym bardziej, że historia Wałbrzycha jako ważnego ośrodka produkcji znanej i wysoko cenionej porcelany, zarówno w okresie przedwojennym, jak i po roku 1945 może i powinna stanowić istotny aspekt oferty turystycznej miasta oraz przyczyniać się do budowania jego marki, jako atrakcyjnego celu dla potencjalnych turystów.

Twoja reakcja na artykuł?

12
44%
Cieszy
4
15%
Hahaha
3
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
19%
Złości
3
11%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group