Jak potwierdza wałbrzyska policja, bez wątpienia przyczyną tragedii była nadmierna prędkość. 55-latka nie opanowała prowadzonego pojazdu na prostym odcinku drogi. Najpierw uderzyła w krawężnik, a następnie odbiła kierownicą w drugą stronę, wpadła na przeciwległy pas ruchu i z ogromną siłą zderzyła się czołowo z prawidłowo jadącym VW Polo. Kobieta oraz jej dwie pasażerki w wieku 66 i 15 lat w poważnym stanie trafiły do szpitala. 55-latka i starsza pasażerka są w stanie ciężkim. Kierowca Polo, mieszkaniec Wałbrzycha, ma urazy wielonarządowe, doznał m.in. złamania miednicy, kilku żeber, kości obu pięt oraz kości udowej.
W obliczu zdarzenia, do którego doszło w słoneczne popołudnie 16 lipca, stawiamy pytania, czy trzeba przestrzegać przepisów i czy warto doskonalić swoje umiejętności w prowadzeniu pojazdów? Odpowiedź jest oczywista: TAK! Natychmiast podkreślamy także zasadność organizowania akcji „Bezpieczny Kierowca” - jedynego na Dolnym Śląsku długofalowego działania poświęconego bezpieczeństwu na drogach. Przedsięwzięcie, które w Wałbrzychu organizowane jest już po raz 8., to pomysł Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego, które wspierają fabryka Toyota Motor Manufacturing Poland oraz Salony Toyoty Jana Nowakowskiego.
W tym roku szkoleniem w zakresie lepszego prowadzenia samochodu oraz udzielania pierwszej pomocy objęto prawie 200 osób. To najlepszy wynik, jeśli chodzi o dotychczasowe statystyki „Bezpiecznego Kierowcy”. Tegoroczna akcja przebiega pod hasłami: „bezpieczna prędkość” i „piesi”. Organizatorzy skupią się w dużej mierze na zagadnieniach związanych z tragicznymi skutkami rozwijania nadmiernej prędkości na drodze oraz ochronie pieszych.
Już w najbliższy weekend (20-21 lipca) pod Galerią „Victoria” w Wałbrzychu odbędzie się wielki finał konkursu „Bezpieczny Kierowca 2013”. W ostatecznych, dwudniowych zmaganiach, weźmie udział prawie 80 osób. A na finalistów i gości czeka mnóstwo nagród i atrakcji!
Piotr Starczukowski, instruktor bezpiecznej jazdy, pomysłodawca akcji „Bezpieczny Kierowca”:
- Zbliża się wybór najbezpieczniejszego kierowcy w rejonie i trwają letnie urlopy, podczas których chętnie wybieramy się na wycieczki. Niestety, mimo tego, że podczas konferencji, która odbyła się w wałbrzyskim Ratuszu, przestrzegaliśmy przed nadmierną prędkością, w regionie nie obywa się bez bardzo poważnych wypadków. Wakacje to wbrew pozorom trudny i bardzo niebezpieczny okres dla poruszających się po drogach. W trudnych warunkach jak deszcz czy śnieg jeździmy wolniej. A jeżeli prędkość mniejsza to konsekwencje ewentualnych wypadów także są mniejsze. Słoneczny dzień, sucha, równa i prosta droga prowokują do mocniejszego wciśnięcia pedału gazu. I nic w tym złego, jeśli nie przekraczamy dozwolonych prędkości. Niestety, wymaga to od kierowcy dużo więcej koncentracji i pilniejszego obserwowania drogi. Samochód również musi być w idealnym stanie technicznym. Niektóre niedociągnięcia ujdą nam bez konsekwencji tylko przy niewielkich prędkościach. Na przykład słabszy stan amortyzatorów czy opon przy dużej prędkości mogą doprowadzić do utraty panowania nad samochodem. Latem czeka na nas wiele sytuacji, których możemy normalnie się nie spodziewać: od turystów pieszych, wybiegających na drogę dzieci, fotografujących widoki z nieprawidłowo zaparkowanych na trasie aut, po grupki rowerzystów, przechodzące przez drogę zwierzęta aż po wielkogabarytowe pojazdy rolnicze. Dlatego przede wszystkim apelujemy o rozsądne prędkości, wysoką koncentrację i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
PORADY „BEZPIECZNEGO KIEROWCY”:
Rozpoczęły się wakacje, czas urlopów i wyjazdów na wypoczynek. Na drogach prowadzących w góry, jeziora i nad morze panuje wzmożony ruch, który nasila się jeszcze bardziej w weekendy. Dobre warunki atmosferyczne sprzyjają brawurowej jeździe kończącej się często niebezpiecznymi wypadkami. Dlatego do naszej podróży, na często wymarzone i długo oczekiwane wakacje powinniśmy przygotować się jak najlepiej mając na uwadze aspekt bezpieczeństwa, ekologii i ekonomii.
Zasady bezpieczeństwa:
1. Sprawdź stan techniczny auta mając na uwadze obciążenie auta bagażem i długością przejazdu.
2. Zadbaj o prawidłowe i trwałe zamontowanie bagażnika i bagażu na dachu samochodu, kontrolując je na każdym postoju.
3. Pakuj samochód tak, aby ładunek nie zagrażał pasażerom i nie przeszkadzał w jego prowadzeniu
4. Pamiętaj, że obciążony samochód gorzej hamuje i wolniej przyspiesza.
5. Zadbaj o zapięcie pasów przez wszystkich pasażerów, a dzieci poniżej 12 roku życia umieść w dopasowanych do wagi fotelikach.
6. Szyby i reflektory utrzymuj w idealnej czystości.
7. Nie używaj telefonu podczas kierowania.
8. Sprawdź czy auto zaopatrzone jest w: apteczkę, latarkę, trójkąt, gaśnicę, podnośnik, klucz do kół, instrukcję obsługi, zapasowe żarówki i bezpieczniki i czy w kole zapasowym jest odpowiednie ciśnienie powietrza.
9. Musisz ze sobą mieć ubezpieczenie oc., prawo jazdy, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem.
10. Długą podróż rozpocznij rano będąc wypoczętym.
11. Rób półgodzinne przerwy po każdych dwóch godzinach jazdy, a jadąc z dziećmi lub w upalny dzień, nawet częściej, parkując auto w cieniu.
12. Nie przekraczaj dozwolonej prędkości.
13. Prowadź auto tak, aby nie stwarzać zagrożenia.
14. Zapamiętaj numer ratunkowy – 112.
Ekologia i ekonomia:
1. Zaplanuj podróż wcześniej pomoże to uniknąć stresu i niepotrzebnych kilometrów.
2. Sprawna klimatyzacja podniesie komfort a obniży zużycie paliwa.
3. Dostosuj ciśnienie w oponach do obciążenia ? zmniejszysz zużycie opon i paliwa.
4. Szybka agresywna jazda zmusza do częstszego gwałtownego hamowania i przyspieszania. Zwiększa się znacznie zużycie paliwa. Unikaj szarpanej jazdy.
5. Hamuj silnikiem, nie wrzucaj biegów na luz. Oszczędzisz nie tylko paliwo, ale i układ hamulcowy.
6. Bagażnik dachowy czy uchwyt na rowery, zwiększają opór aerodynamiczny samochodu, a tym samym zużycie paliwa. Demontuj je, kiedy nie są używane.
7. Po rozpędzeniu staraj się utrzymywać obroty silnika na poziomie 1 500-2 500 obr./min.
Więcej i informacji i porad na stronie: www.bezpieczny-kierowca.pl