– Złożyliśmy największą liczbę uwag podczas konsultacji społecznych prowadzonych przez Urząd Miejski w Wałbrzychu – uważa Artur Mazurkiewicz, prezes Sudeckiego Związku Pracodawców.
Uwagi merytoryczne i redakcyjne zgłoszone przez Sudecki Związek Pracodawców odnosiły się do większości priorytetów zawartych w tym dokumencie.
– Zależało nam, aby ocenić nie tylko sam priorytet dotyczący gospodarki oraz innowacyjności przedsiębiorstw, ale również pozostałe priorytety, które będą miały wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy Aglomeracji Wałbrzyskiej do 2020 roku – mówi Artur Mazurkiewicz.
Według niego, dokument będzie wymagał w dalszym ciągu konsultacji społecznych, nawet w wąskim gronie eksperckim.
– Jest jeszcze dużo pytań i wątpliwości. Tym bardziej, że pod koniec lipca minister Bieńkowska zatwierdziła dokument Zasady Realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Polsce. Z jego pomocą, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i samorządy wszystkich szczebli, przygotują się do realizacji ZIT – dodaje.
Pracodawcy z SZP uważają, że ważnym elementem pobudzenia i rozwoju lokalnej gospodarki w latach 2014-2020 jest efektywna i długofalowa współpraca między instytucjami otoczenia biznesu, przedsiębiorcami z sektora MŚP oraz władzami lokalnymi. Zwracają uwagę na konieczność zbudowania również realnej i prawdziwej współpracy między środowiskiem biznesu a lokalnymi uczelniami i naukowcami.
– Wałbrzyskie uczelnie w ograniczonym stopniu współpracują z pracodawcami. Komercjalizacja wyników badań naukowych praktycznie na naszym rynku nie istnieje. Pod względem innowacji i zastosowania osiągnięć nauki w gospodarce Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w OECD, a co dopiero Aglomeracja Wałbrzyska – mówi Marcin Kowalski, wiceprezes Zarządu SZP, odpowiedzialny w związku za fundusze unijne.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to zupełnie nowy sposób współpracy samorządów. Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie ustalą cele do osiągnięcia i wskażą inwestycje do zrealizowania.
Samorządy lokalne planujące realizować ZIT są zobligowane do zawiązania zinstytucjonalizowanej formy partnerstwa (np. stowarzyszenia, związku międzygminnego) i przygotowania wspólnej Strategii ZIT. Znajdą się w niej m.in. najważniejsze cele i przedsięwzięcia przewidziane do realizacji. Umawiające się samorządy muszą także podpisać porozumienie o wdrażaniu ZIT z zarządem danego województwa, ponieważ projekty w tej formule finansowane będą ze środków dostępnych w Regionalnych Programach (RPO).
www.szp-walbrzych.pl