Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3217
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pożegnanie Jerzego Szulca

Piątek, 2 marca 2012, 14:56
Aktualizacja: Sobota, 3 marca 2012, 6:17
Autor: Sven
Wałbrzych: Pożegnanie Jerzego Szulca
Fot. Sven
Na cmentarzu parafialnym przy kościele pod wezwaniem św. Barbary w Wałbrzychu pochowany dziś został wybitny działacz opozycyjny i współtwórca NSZZ „Solidarność” Jerzy Szulc.

W imieniu Prezydenta RP jedno z najwyższych odznaczeń polskich przekazał rodzinie zmarłego doradca Bronisława Komorowskiego Jan Lityński. W decyzji o nadaniu wyróżnienia czytamy:
„Na podstawie artykułu 38 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Jerzy Szulc”.

Jerzego Szulca pożegnali w krótkich przemówieniach Jan Lityński, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowski, przewodniczący Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk Kazimierz Kimso i przyjaciel oraz współtowarzysz działań opozycyjnych z lat osiemdziesiątych Jerzy Langer. Obecni byli liczni przyjaciele i współpracownicy zmarłego, a także zastępca prezydenta Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk, radę miasta reprezentowała Daniela Sprytula.

W Encyklopedii Solidarności o Jerzym Szulcu napisano między innymi:
W dniach 28-31 sierpnia 1980 roku organizator strajku w szybie Chrobry KWK Wałbrzych, przewodniczący komitetu strajkowego, a następnie przewodniczący MKS Wałbrzych. 29 sierpnia 1981 uczestnik czteroosobowej delegacji do wrocławskiego MKS. 2 września 1981 główny sygnatariusz porozumienia po strajku z przedstawicielami ministra górnictwa. Od września 1980 w „S”, współorganizator Komitetu Założycielskiego w KWK Wałbrzych, następnie członek KZ, w 1981 przewodniczący MKZ Wałbrzych i Zarządu Okręgu Wałbrzyskiego „S” Dolny Śląsk, delegat na I WZD Regionu Dolny Śląsk, wiceprzewodniczący ZR, delegat na I KZD. W latach 1980-1981 członek KKP i KKK Sekcji Górnictwa z siedzibą w Katowicach. 15 grudnia 1981 internowany w ośrodkach odosobnienia w Kamiennej Górze, Głogowie, Grodkowie i Uhercach, zwolniony 7 grudnia 1982 roku. Po wyjściu członek i wiceprzewodniczący nieformalnej grupy opozycyjnej, od 1983 Tajnej/Tymczasowej Komisji Oddziału „S” województwa wałbrzyskiego, związanej z Mieczysławem Tarnowskim. 1982-1989 kolporter ulotek, znaczków poczt podziemnych i innych materiałów. W latach 1983-1989 współorganizator Mszy za Ojczyznę, działacz KIK w Wałbrzychu, od 1983 do 1985 członek Komitetu Pomocy Aresztowanym, a w latach 1984-1989 Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Cześć Jego pamięci.

Źrodło: informacje dotyczące życiorysu Jerzego Szulca pochodzą z Encyklopedii Solidarności.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group