Czwartek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 7319
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pożegnaliśmy Tomasza "Siwego" Wojnara

Niedziela, 15 kwietnia 2018, 9:06
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 8:32
Autor: JAZ
Wałbrzych: Pożegnaliśmy Tomasza "Siwego" Wojnara
Fot. JAZ
Tłumy żegnały zmarłego 12 kwietnia 2018 roku Tomasza Wojnara, który przez wiele lat był uważany za frontmena legendarnej wałbrzyskiej grupy Defekt Muzgó.

Popularny "Siwy" przez ostatnie lata zmagał się z chorobą alkoholową. Zmarł podczas pobytu w szpitalu, w wieku 53 lat. Pochowano go na cmentarzu komunalnym przy ulicy Moniuszki w Wałbrzychu.

Zespół powstał w 1981 w Wałbrzychu pod nazwą Bunt. W 1982 muzycy zmienili nazwę na Defekt Muzgó. W tym czasie grupę tworzyli: wokalista Wojciech „Walec” Walczyk, gitarzysta Tomasz „Siwy” Wojnar, basista Piotr Bojan oraz Krzysztof „Heban” Migdał.

W 1983 zespół po raz pierwszy wystąpił na festiwalu w Jarocinie prezentując się szerszej publiczności. Dwa lata później odszedł Walczyk – jego obowiązki przejął wówczas Wojnar. Grupa jako trio kontynuowała działalność grając w tym okresie szereg koncertów w różnych miastach (m.in. ponownie w Jarocinie w 1987 i 1988).W 1988 ukazał się pierwszy album zespołu Defekt Mózgu, będący zapisem koncertów z Wałbrzychu,Jarocina,Legnicy, oraz jednego utworu z demo, pochodzącego z 1984 roku.

W 1990 zespół z nowym basistą Mariuszem „Borkiem” Borowskim wystąpił po raz kolejny w Jarocinie zdobywając nagrodę publiczności na „Małej Scenie” oraz szeroki rozgłos: podczas koncertów innych wykonawców na „Dużej Scenie” (transmitowanych przez telewizję) publika stanowczo domagała się występu Defektu. Niechętni zespołowi organizatorzy festiwalu musieli ulec by nie dopuścić do zamieszek.

W 1991 ukazał się album Wszyscy jedziemy..., który został nagrany na żywo podczas koncertu we wrocławskim klubie „Rura”. Część z tych nagrań trafiła na wydaną rok później kasetę Pornografia. W tym czasie na miejsce „Borka” dołączył Dariusz „Picek” Pacek, a grupa rozpoczęła współpracę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, biorąc udział wraz z zespołem Sedes w kilkudziesięciu koncertach z których powstał później album Sedes Muzgó – Live. W 1993 ukazał się również pierwszy album studyjny N.U.D.A..Kilka miesięcy wcześniej „Siwy” nawiązał współpracę z ówczesnym (Byłym) basistą Sedesu Dariuszem „Parą” Paraszczukiem oraz perkusistą Dariuszem Biłykiem (ex–TSA) czego efektem była płyta Zjednoczona Europa zawierająca covery zagranicznych wykonawców z polskimi tekstami. W 1994 z okazji 13–lecia działalności muzycy wydali kolejny album koncertowy XIII lat nagrany rok wcześniej podczas występów w Wałbrzychu i Jeleniej Górze.

W okresie 1995-1997 „Siwy” i „Picek” wraz z nowym perkusistą Ryszardem „Ricardo” Guzem (w miejsce „Hebana”) nagrali dwa studyjne albumy: Przemoc i Defekt Muzgó a następnie zawiesili działalność.

W 2001 zespół powrócił w składzie: „Siwy”, „Heban” i Bogdan „Victor” Kocik (gitara basowa). W 2004 ukazał się album Lekcja historii zawierający nagrania z różnych okresów działalności grupy.

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group