„Rozkład jazdy” to książka, która nie ma odpowiednika. Fundacja Na Rzecz Edukacji i Kultury im. Tymoteusza Karpowicza przygotowała przewodnik po Dolnym Śląsku, jakiego jeszcze nie było. Dokładniej mówiąc: jedyne w swoim rodzaju vademecum po ostatnich dwudziestu latach literackiego życia okręgu. To jednocześnie próba możliwie kompletnego przeglądu najciekawszych zjawisk, które realizowały się w tej części Polski.
Książka prowokuje do refleksji nad pojęciem lokalności i jest próbą odczarowania tej kategorii. Łączy w sobie akademicką perspektywę krytycznoliteracką z tekstami o zacięciu eseistycznym, a podbudowana została bogatym materiałem faktograficznym przedstawiającym lokalne środowiska. Jednocześnie koncepcja „Rozkładu jazdy” zakłada obszerne przedstawienie najważniejszych sylwetek autorów związanych z Dolnym Śląskiem (m.in. Marek Krajewski, Olga Tokarczuk), ale równie ważne jest przypomnienie autorów wybitnych, ale zapomnianych (m.in. Jerzy Łukosz).
Polska literatura potrzebuje interesujących podsumowań, błyskotliwych szkiców, rzetelnych syntez i dobrze skrojonych antologii. „Rozkład jazdy” - dwadzieścia lat literatury Dolnego Śląska po 1989 roku wypełnia lukę w tej materii. Przynajmniej na jakiś czas.