Środa, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 4282
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Postęp widzą wszyscy

Czwartek, 22 czerwca 2023, 10:26
Aktualizacja: 13:27
Autor: red
REGION: Postęp widzą wszyscy
Fot. GDDKiA
Budowa S3 na odcinku Bolków – Kamienna Góra w obiektywie.

Z tygodnia na tydzień zauważalny jest postęp robót na całej budowie drogi ekspresowej S3 od Bolkowa do Lubawki. Na odcinku pomiędzy Bolkowem a Kamienną Górą zaawansowanie rzeczowe robót wynosi aktualnie ok. 78 proc. Średnie zaawansowanie sił i środków na placu budowy wynosi ok. 517 osób i 178 jednostek sprzętu budowlanego.

O zadaniu

Droga ekspresowa S3 na odcinku od Bolkowa do Kamiennej Góry budowana jest w przekroju trasy dwujezdniowej o długości ok. 16,1 km. Każda jezdnia będzie miała po dwa pasy ruchu i pas awaryjny. W ciągu trasy powstają dwa dwunawowe tunele drogowe: TS-26 o długości ok. 2300 m (pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice) oraz TS-32, o długości ok. 320 m (niedaleko miejscowości Gostków). 

Wykonawcą robót jest konsorcjum firm PORR (lider) i PORR Bau. Wartość umowy wynosi ponad 1,5 mld zł.  Po uzyskaniu 21 sierpnia 2020 r. decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wykonawca przystąpił do robót.

Co słychać na budowie

Aktualnie w tunelu TS-26 na ukończeniu są prace związanych z betonowaniem kap chodnikowych, w ostatnim czasie zakończono montaż izolacji przeciwwodnej. Obecnie układana jest podbudowa pomocnicza z kruszywa oraz podbudowa z betonu asfaltowego pod betonową nawierzchnię drogi. Do dziś wykonano ok. 50 proc. podbudowy w obu nawach tunelu. W najbliższym czasie wykonawca planuje dokończenie podbudowy z betonu asfaltowego oraz rozpoczęcie prac przygotowawczych i docelowych w zakresie układania nawierzchni betonowej. Trwają roboty przy budowie kanalizacji deszczowej przeciwpożarowej oraz montowane są oprawy oświetlenia przejazdowego wraz z okablowaniem. W kolejnym etapie wykonawca przystąpi do montażu systemów wyposażenia i bezpieczeństwa w tunelu.

W tunelu TS-32 zakończono betonowanie części konstrukcyjnej w tunelu oraz zbrojenie i betonowanie ściany czołowej segmentu wjazdowego/wyjazdowego do tunelu. W najbliższym czasie prowadzone prace będą związane z zasypką na zewnątrz tunelu. W sierpniu wykonawca planuje przystąpić do betonowania nawierzchni w tunelu. Kolejny etap robót przewiduje montaż systemów i wyposażenia w tunelu.

W ramach robót drogowych w ostatnich tygodniach wykonywano wykopy w gruntach nieskalistych i skalistych, nasypy, umocnienie powierzchniowe skarp, rowów i ścieków. Podłoże na ciągu głównym zostało w pełni ustabilizowane. Realizowano podbudowę pomocniczą oraz zasadniczą z mieszanki niezwiązanej. Na ciągu głównym warstwa wiążąca jest już ułożona na 26 proc. Trasy. W najbliższych miesiącach planowane są prace drogowe polegające na ułożeniu podbudowy z masy bitumicznej, wiążącej i ścieralnej.

Zaawansowanie robót mostowych wynosi prawie 78 proc. Trwają drobne prace na wszystkich obiektach inżynierskich między innymi na obiektach wykonywanych metodą nasuwania podłużnego, WS-31 o długości ok. 532 m oraz WS-36 o długości ok. 349 m. Prowadzone prace związane są z montażem krawężników, desek gzymsowych i układanie żywic na kapach chodnikowych. Ponadto trwa realizacja przejść dla zwierząt i przepustów.

W zakresie robót branżowych w pełni zostały wykonane prace energetyczne i teletechniczne. Trwają roboty związane z wodociągami i melioracją. Na MOP-ie Jaczków zakończono prace kanalizacyjne i sanitarne. Obecnie prowadzone są prace związane z wykańczaniem budynków sanitarnych, a ich zaawansowanie na chwilę obecną to ok. 70 proc.

Zmiany tymczasowej organizacji ruchu

Od 19 maja br. nastąpiła zmiana organizacji ruchu w rejonie obiektu WS-31 i drogi osiedlowej XXXV-lecia PRL w Gostkowie, która polega na zamknięciu drogi powiatowej 3466D, ze względu na prowadzone prace przy przepuście. Kierowcy mogą korzystać z wyznaczonego objazdu pod obiektem WS-31.

Udostępnienie trasy kierowcom planowane jest w połowie 2024 roku.

Dofinansowanie UE

Umowna wartość całej budowanej drogi ekspresowej S3 od Bolkowa do Lubawki to prawie 2,5 mld zł. Inwestycja ujęta jest w umowie o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Twoja reakcja na artykuł?

16
80%
Cieszy
1
5%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
15%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group