Poniedziałek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 4564
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Polityka mieszkaniowa w Wałbrzychu

Czwartek, 16 lutego 2012, 13:58
Aktualizacja: Piątek, 17 lutego 2012, 7:24
Autor: Sven
Wałbrzych: Polityka mieszkaniowa w Wałbrzychu
Fot. Sven
Odpracowywanie i umarzanie długów, lokale do remontu, uwolnienie stałego zasobu mieszkaniowego i partycypacja Gminy w kosztach niektórych remontów były tematem dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się w MZB.

„Strzałem w dziesiątkę” nazwał prezydent Roman Szełemej program „Odpracuj swój dług”, który realizowany jest od sierpnia ubiegłego roku. Dotychczas podpisanych zostało 280 umów, likwidując dług z tytułu zaległości czynszowych pracuje 130 osób, a odpracowana kwota to 273 tysiące złotych. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy mogą z tego programu skorzystać. Wykluczone są osoby, które stać na płacenie czynszu, ale tego nie robią oraz ludzie, którym stan zdrowia lub wiek uniemożliwiają pracę. W takich przypadkach możliwe jest odpracowanie długu przez kogoś z rodziny.

Odpracowywanie długów czynszowych jeszcze potrwa, ale nieubłaganie kończy się czas umarzania długów. Umowę na zniesienie 75 % zadłużenia czynszowego, po wcześniejszym wpłaceniu pozostałych 25 %, mija 31 marca. Akcja, o której szeroko informowały wszelkie lokalne media nie spotkała się jednak z szerokim odzewem wśród potencjalnych „beneficjentów”. Do 10 lutego do MZB wpłynęło 85 wniosków, z czego do Gminy przekazano 64. Wartość długów objętych abolicją to 853 016 złotych, z czego wpłacono 213 254, a umorzono 639 762 złote. Prezydent przyznał, że spodziewał się większego zainteresowania, postawił też tezę, że być może inicjatywa Gminy nie została wystarczająco nagłośniona, albo najzwyczajniej jest chybiona.

Drugim już dzisiaj „strzałem w dziesiątkę”, którym pochwalił się Roman Szełemej jest program przekazywania lokali mieszkalnych w zamian za remont na koszt własny osób, które zdecydują się na przejęcie od Gminy, często beznadziejnie zrujnowanych mieszkań. W 2011 roku wpłynęło do Urzędu Miasta ponad 700 wniosków, co jest liczbą dwukrotnie wyższą niż w roku 2010. Nie gorszy wydaje się być początek roku 2012. W styczniu złożone zostały 92, a do połowy lutego 116 wniosków. Dodajmy, że w całym 2011 roku do remontu przydzielono 180 mieszkań.

Ważną sprawą jest postulowana od lat (jeszcze w poprzedniej kadencji mówiła o tym Alicja Rosiak, ale wówczas nie było zgody ze strony rządzącej koalicji PO i PiS-u) możliwość wykupu mieszkań z tzw. stałego zasobu mieszkaniowego. W tej chwili „uwolnionych” jest 330 budynków z 2900 lokalami. W 2011 roku zostało sprzedanych 321 lokali, a do końca stycznia wpłynęło 200 nowych wniosków. Obecnie są wysyłane listy informacyjne do lokatorów, którzy nie zdecydowali się jeszcze na wykup mieszkania z uwolnionego zasobu.

W tym roku nastąpi powrót do znanej w przeszłości formy udziału Gminy w kosztach wymiany stolarki okiennej, drzwiowej zewnętrznej, wykładzin i płyt podłogowych. Inicjatywa dotyczy oczywiście lokali gminnych, a spełnione muszą być trzy warunki: brak zaległości czynszowych, zakwalifikowanie do wymiany któregoś ze wspomnianych elementów i wywiązanie się z umowy. Gdy te warunki zostaną spełnione, to lokator otrzyma ulgę w czynszu, aż do całkowitego zwrotu poniesionych kosztów, może to potrwać do dwóch lat.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group