- Na jakie atrakcje mogą liczyć goście Muzeum w Wałbrzychu w najbliższym czasie?
Jacek Drejer: Już w najbliższy piątek, 11 maja, wspomagamy Centrum Aktywności Lokalnej w przeprowadzeniu przeznaczonej dla dzieci gry terenowej, której celem jest pogłębianie wiedzy na temat miasta i jego historii. Ale nasza najbliższa impreza to „Noc muzeów”, na którą zapraszamy 19 maja.
- Co tym razem czeka miłośników nocnego zwiedzania muzeum?
Jacek Drejer: Tym razem zdecydowaliśmy się, że będzie to „Biała noc muzeum”, czyli będziemy się poruszać w świecie porcelany. Atrakcji będzie sporo, ale nie chciałbym zdradzać niespodzianek, które przygotowujemy. Na pewno będzie można własnoręcznie wykonać jakiś przedmiot z gliny, będzie także muzyka i tańce. Muzeum będzie czynne do ostatniego zwiedzającego.
- Zbliża się także 65 – lecie funkcjonowania muzeum po II wojnie światowej.
Jacek Drejer: Tak, 28 maja odbędzie się w naszych murach jubileuszowa impreza. 65 lat to kawał historii. Wiele się przez ten czas wydarzyło. Chcemy przede wszystkim uświetnić ten jubileusz wystawą archiwalnych zdjęć pokazujących najbardziej spektakularne, najciekawsze nasze przedsięwzięcia. Będzie to także spotkanie byłych pracowników muzeum i okazja do wspomnień.
- Tradycyjnie zachęcacie najmłodszych wałbrzyszan do zainteresowań miastem i jego historią. Czeka nas rozstrzygnięcie konkursu plastycznego?
Jacek Drejer: Tak, 1 czerwca zostanie rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Kocham swoje miasto”. Tego dnia wręczymy nagrody i zaprezentujemy najlepsze prace. To już trzynasty finał tego konkursu, od lat cieszącego się dużym zainteresowaniem. Dzieci lubią malować czy rysować to, co im się w naszym regionie podoba i robią to z dużym talentem. Widać, że dla nich, w przeciwieństwie do wielu dorosłych, jest tu wiele miejsc pięknych i wartych utrwalenia za pomocą farb czy kredek.
- W połowie czerwca czeka nas jeszcze wernisaż wystawy Kazimierza Starościaka?
Jacek Drejer: Kazimierz Starościak to na pewno jeden z najwybitniejszych wałbrzyskich malarzy. Wystawa będzie miała charakter retrospektywny. To dobra okazja do zapoznania się dorobkiem artysty z ostatnich kilkudziesięciu lat, zmianami, jakie zachodziły w jego twórczości. Będzie to także ukłon w stronę artysty, który niedawno obchodził 80 urodziny i jubileusz pracy twórczej. Wydany zostanie katalog zawierający reprodukcje dzieł artysty. Myślę, że będzie to interesująca pamiątka tego wydarzenia.
- Niedługo zaczną się wakacje. Jak będzie wyglądała praca muzeum w tym czasie?
Jacek Drejer: Wakacje to czas urlopów, ale dla nas okres wytężonej pracy, bo wtedy ludzie mają czas na zwiedzanie muzeum. Aby to ułatwić, zmieniliśmy czas pracy naszej placówki. Od 8 maja można nas odwiedzać od wtorku do piątku: 10-17, a w sobotę i niedzielę: 11-18.W poniedziałki muzeum jest nieczynne dla zwiedzających. Ceny biletów: normalny - 6 zł, ulgowy - 4zł. Nowe godziny zwiedzania obowiązują od 8 maja do 30 września 2012. W soboty wstęp bezpłatny.
- Ostatnio mówi się o zmianie wyglądu Placu Magistrackiego. Jakie jest Pana zdanie na ten temat?
Jacek Drejer: Na pewno jest to sprawa kontrowersyjna. Z jednej strony chciałbym zobaczyć na żywo, jak to miejsce wyglądało w latach dwudziestych ubiegłego wieku, ale z drugiej strony kilkadziesiąt powojennych lat Placu Magistrackiego to także historia, dlatego uważam, że z tą materia należy postępować ostrożnie. Przecież rzeźba w fontannie to także już historia naszego miasta. Na pewno wszystko należy przedyskutować, by decyzje, które zapadną, miały pozytywny wpływ na wizerunek Wałbrzycha.
- Na koniec jeszcze pytanie o wałbrzyską „Galerię rzeźby plenerowej”?
Jacek Drejer: W ubiegłym roku powstał taki katalog prezentujący galerię. To rzeczywiście jest wyjątkowe zjawisko w skali kraju i nie możemy tego zaprzepaścić. W tej chwili intensywnie pracujemy nad rozwiązaniem problemy renowacji rzeźb. Powstał już kosztorys i jesteśmy na etapie organizacji kampanii społecznej i szukania partnerów finansowych. Chcemy zainteresować wałbrzyskie firmy, bo koszty renowacji są czasem dosyć duże. Pomysł jest taki, żeby firmy czy instytucje obejmowały patronatem poszczególne rzeźby. Każda rzeźba opatrzona będzie tabliczką informacyjną z nazwą, autorem, sponsorem. Kampania ma ruszyć po wakacjach.
- Dziękuję za rozmowę.