A chodzi o nieprawidłowości stanu technicznego urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych na terenie osiedla mieszkaniowego przy ulicy Orłowicza w Wałbrzychu.
- Z naszych informacji wynika, że popełniono szereg błędów i nikt za to nie poniósł żadnej odpowiedzialności – mówi Giovanni Roman. – Tej instalacji nie da się podobno wyremontować. Ją po prostu trzeba zrobić od nowa, a to będzie kosztowało około 2 milionów złotych.
Według radnych PiS-u, ciężar sfinansowania tego zadania będzie z pewnością spoczywał na barkach Gminy Wałbrzych.
- Miasto będzie zobowiązane tę sieć wybudować – mówi Cezary Kuriata. – Odpowiednie organy powinny podjąć odpowiednie kroki. Nam chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców, ale także zgłaszamy tę sprawę do Prokuratury w obawie o miejski budżet.
Instalacja wodno-kanalizacyjna została w tym miejscu wykonana w latach 90. na zlecenie nieistniejącej już Spółdzielni Mieszkaniowej Budynków Jednorodzinnych przy ulicy Orłowicza. Dlaczego zatem radni PiS-u dopiero teraz zainteresują sprawą organy ścigania?
- Dopiero teraz otrzymaliśmy informacje o tych nieprawidłowościach i dlatego zareagowaliśmy – mówi Giovanni Roman. – Mamy podejrzenie, że ktoś świadomie popełnił przestępstwo, a Prokuratura jest od tego, by ustalić, kto jest za taki stan rzeczy odpowiedzialny.
Radni Prawa i Sprawiedliwości mają opinie ekspertów, które świadczą o wadliwym wykonaniu całej instalacji. Wystarczy tylko powiedzieć, że straty wody na tych urządzeniach sięgają nawet do 65 procent.
Oto lista nieprawidłowości:
1.Sieć wodociągowa i sieć kanalizacji sanitarnej zostały wybudowane niezgodnie z ustawą Prawo budowlane.
2.Sieć ta nie spełnia wymogów eksploatacyjnych i przeciwpożarowych dla sieci komunalnej.
3.Zamontownay jest jeden główny wodomierz, a każdy budynek powinien posiadać własny wodomierz.
4.W sieci wodociągowej zamontowana jest jedna zasuwa, a powinno być sześć zasuw osiowych, co powoduje, że w przypadku wykonywania prac przy tej sieci wyłączane jest zasilanie w wodę wszystkich budynków.
5.Zamontowane są cztery hydranty, co nie spełnia obowiązujących przepisów przeciwpożarowych.
6.Wystepuje częsta awaryjność sieci i duże straty wody. Według różnicy odczytów z wodomierza głównego a sumą odczytów z wodomierzy indywidualnych w budynkach straty wody sięgają 65 procent.
7.W kilkudziesięciu miejscach stwierdzono uszkodzone rury kanalizacyjne.
8.Wrośnięte są korzenie roślin na łączeniach kręgów w studniach.
9.Poprzez niektóre przyłącza kanalizacji sanitarnej odprowadzane są wody deszczowe z rynien.
10.Wody opadowe z wielu powierzchni stanowiących wjazdy do garażów odprowadzane są do kanalizacji sanitarnej.