Codzienna służba polega na prewencyjnym patrolowaniu parku i dróg dojazdowych do Zamku, gdzie strażnicy zwracają uwagę na ład i porządek oraz kontrolują ruch drogowy, w tym także prawidłowość parkowania pojazdów. Do rutynowych zadań funkcjonariuszy należy także patrolowanie części Książańskiego Parku Krajobrazowego znajdującej się w administracyjnych granicach miasta. Jest to rozległy, niekiedy trudno dostępny teren o powierzchni ok 500 ha, w tym także rezerwat przyrody „Przełomy pod Książem”, gdzie strażnicy egzekwują przepisy Prawa o Ochronie Środowiska.
Oprócz tego, służba strażników pracujących z końmi polega na treningu, powtarzaniu i utrwalaniu nawyków, które są konieczne u koni w służbie patrolowej. Konie są oswajane z ruchem ulicznym i różnymi nieprzewidywalnymi zachowaniami ludzkimi, które z końskiego punktu widzenie mogą być dziwaczne lub groźne jak na przykład otwieranie parasola, trąbienie klaksonem samochodu czy odgłos nadjeżdżającego zza pleców roweru.
Ostatnie tygodnie to częste kontrole w kompleksach leśnych Książańskiego Parku Krajobrazowego, gdzie strażnicy zwracali uwagę na wjazd pojazdów do lasu (przypominamy, że taki wjazd i pozostawienie pojazdu w lesie jest wykroczeniem, chyba że droga leśna jest oznaczona jako udostępniona do ruchu) i zajmowali się lokalizacją dzikich wysypisk śmieci. Można zaryzykować twierdzenie, że problem zaśmiecania lasów z roku na rok maleje. Wpływa na to coraz większa świadomość turystów. Jednak ciągle daleko w tym zakresie do normalności. Niestety, rzadko udaje się znaleźć i ukarać sprawców, wtedy pozostaje tylko posprzątać po śmieciarzach. Straż Miejska współpracuje w tym zakresie z Nadleśnictwem Wałbrzych, Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych, Wodami Polskimi oraz coraz liczniejszym gronem wolontariuszy skupionych m.in. w Stowarzyszeniu Czysty Wałbrzych.
Poza wyżej opisanymi czynnościami, strażnicy miejscy w tygodniu od 10 do 16 października 2022 przyjęli 253 zgłoszeń.