Zobacz w załączonej galerii, na jakim etapie prac są dziś (niedziela, 3 listopada) wnętrza pałacu. Prace remontowe prowadzi Fundacja Pałac Struga, która została powołana w 2017 roku.
Kiedy obecni właściciele nabyli Pałac w Strudze budynek znajdował się w stanie ruin, a jego historia była prawie całkowicie zapomniana. Przez wiele lat prowadzono dogłębne badania archeologiczne, prace historyków sztuki i systematyczne poszukiwania archiwalne. Dzięki tym staraniom, do 2017 roku udało się odtworzyć bogatą historię pałacu i odkryć wiele fascynujących faktów dotyczących jego przeszłości.
Do sensacyjnego odkrycia renesansowych malowideł/portretów doszło w 2019 roku podczas przygotowań do odbudowy sali balowej. Te niezwykłe malunki, o europejskim znaczeniu, zostały przypadkowo odkryte, o czym informowaliśmy wówczas na portalu Relacje Regionalne. Odkrycie tych elementów również wzbogaciło wiedzę o pałacu.
Pierwsze wzmianki o pierwotnej budowli w Strudze pochodzą z historii rodu Czettritz, spisanej przez Hugo von Czettritz. Według autora już w 1453 roku w Strudze istniała rycerska siedziba, znana jako "Gesetze". Pałac, wzniesiony około 1565 roku przez ród Czettritzów, początkowo służył jako dwór obronny. W XVII i XVIII wieku został przebudowany na rezydencję barokową, a w XIX wieku zmodernizowano wnętrza.
Obecnie prace remontowe w pałac kontynuuje wspomniana Fundacja Pałac Struga. Oprócz działań związanych z ratowaniem zabytkowych obiektów i rewaloryzacją parku Fundacja prowadzi również działalność kulturalną i edukacyjną przez kontynuację idei Teatru Letniego w Pałacu Struga, organizowanie koncertów, wystaw czy sympozjów. Fundacja pragnie przywrócić kulturotwórczą rolę pałacu przez promowanie artystów, rękodzieła i popularyzację regionalnych produktów.