W związku ze skandalicznym wystąpieniem pana Romana Szełemeja - Prezydenta Miasta Wałbrzycha podczas VII Sesji Rady Miasta (24.09.2024r.) Radni Miasta żądają i wymagają od organu władzy wykonawczej realizacji obowiązków organu zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulacjami, etyką oraz kulturą powszechnie uznaną i przyjętą w Rzeczypospolitej Polskiej.
Upominamy pana Romana Szełemeja, że brak zrozumienia i kompletne mylenie funkcji oraz zależności jest niedopuszczalnym zachowaniem na stanowisku Prezydenta Miasta (nawet w mieście 90 tys. co może mylnie sugerować, że mówimy o piastowanym stanowisku burmistrza, co i tak z oczywistych względu nie ma żadnego znaczenia dla przedmiotu sprawy). Tak więc, uświadamiamy, że to Radni zgodnie z obowiązującymi przepisami mają za zadanie oceniać i kontrolować pracę Prezydenta, a nie odwrotnie, ponieważ tego nie przewiduje prawo. Radny w samorządzie pełni funkcję władzy
uchwałodawczej i kontrolnej. Jako członek rady gminy, miasta, powiatu czy województwa, Radny bierze udział w podejmowaniu uchwał, które regulują kwesƟe związane z funkcjonowaniem samorządu oraz kontroluje działania organów wykonawczych, takich jak wójt, burmistrz czy prezydent miasta.
Dodatkowo, Radni mogą występować z interpelacjami i zapytaniami, kontrolując w ten sposób funkcjonowanie jednostek samorządowych i instytucji publicznych działających na ich terenie. Informujemy również sprawującego Urząd Prezydenta Miasta, że komisje tejże Rady nie mają prawa w żaden sposób dyscyplinować Radnych, albowiem nie posiadają do tego instrumentów prawnych.
Tak: Wyrok WSA w Kielcach z 14 listopada 2014 r., sygn. akt II SA/Ke 764/14
hƩps://www.prawo.pl/samorzad/wsa-prawo-do-upomnienia-radnego-musi-wynikac-zustawy,99069.html
hƩps://www.rp.pl/ustroj-i-kompetencje/art4768301-nie-moze-byc-kar-dyscyplinujacych-radnych-wstatucie-gminy
Radni nie życzą sobie, aby na forum publicznym, ani w innych okolicznościach, byli zastraszani przez Prezydenta. Radni nie przyjmują do wiadomości, że ich zapytania oraz interpelacje nie będą rozpatrywane w określonym w prawie trybie. Użyte słowa „do kosza”, „tylko Prezydenta dobrej woli” nasuwają Radnym pewne wątpliwości co do stanu emocjonalnego Prezydenta.
Skierowanie w stronę Radnych gróźb, przypominamy - Radnych wybranych przez Społeczeństwo, stanowi przekroczenie fundamentalnych zasad określone przez przepisy prawa oraz normy wynikające z Konstytucji RP, ustaw takich jak Ustawa o samorządzie gminnym i innych regulacji dotyczących samorządów.
Groźba dotycząca użycia Komisji Etyki, celem bezprawnego stygmatyzowania Radnych oraz w celu wyciągnięcia „wszystkich konsekwencji”, staje się również nadużyciem, ponieważ Komisja Etyki (właściwe nazewnictwo - Komisja Bezpieczeństwa, Statutowa i Etyki) w świetle obowiązującego prawa nie ma narzędzi i uprawnień do dyscyplinowania Radnych.
Tomasz Maciejowski, Rafał Kiercz