Pierwszy z nich – „Epoki w sztuce z porcelanową laleczką" - przeznaczony jest dla najmłodszych gości Muzeum. W ramach zajęć prowadzone będą mini wykłady, wprowadzające w najważniejsze zagadnienia dziejów sztuki oraz warsztaty, na których stworzymy między innymi: własną Mona Lisę, barokowy ogród marzeń i impresjonistyczne kwiaty.
Z trochę starszymi bywalcami naszej instytucji, w trakcie zajęć „Jak czytać sztukę?", będziemy szukać ukrytych znaczeń w dziełach sztuki, co zaowocuje umiejętnością ich samodzielnej interpretacji. Tematami zajęć będą: opowieści biblijne, święte symbole, piekło i demony, atrybuty świętych, malarstwo holenderskie, ikonologia, sceny historyczne i malarstwo współczesne.
Natomiast cykl „Sztuka znana i nieznana" skierowany jest do osób dorosłych. W czasie wykładów i późniejszych dyskusji, każdorazowo odkrywać będziemy ciekawostki ze świata sztuki, tej nam bliskiej, jak i tej odległej. W ofercie wykładów znajdziemy: związki masonów ze sztuką, ogrody Wersalu, legendę o sir Lancelocie, czy też słynne fałszerstwa dzieł sztuki.
Szczegółowe informacje wraz z harmonogramem można znaleźć na stronie internetowej i na muzealnym profilu na facebooku.