Do 31 grudnia 2012 roku istniał powiat wałbrzyski składający się z Wałbrzycha i gmin ościennych. Apteki całodobowe funkcjonowały w Wałbrzychu i mieszkańcy np. gminy Głuszyca czy choćby Walim, kiedy chcieli skorzystać z usług apteki, mieli taką możliwość właśnie udając się do Wałbrzycha.
Sytuacja ta miała zmienić się z dniem 1 stycznia 2013 roku, kiedy Wałbrzych odzyskał status miasta na prawach powiatu. Zgodnie z taką zmianą, w powiecie wałbrzyskim powinny zostać wprowadzone całodobowe dyżury aptek. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że takie rozwiązanie jest nie tylko mało ekonomiczne dla właścicieli aptek, ale też po prostu nieżyciowe, bowiem, który z mieszkańców gminy Walim będzie chciał pojechać około 30 kilometrów i skorzystać z dyżuru apteki znajdującej się np. w gminie Czarny Bór. Znacznie łatwiej jest się przecież dostać z Walimia do Wałbrzycha, gdzie apteki całodobowe mają stałe dyżury.
- W zasadzie w aptekach powiatu wałbrzyskiego nie ma leków ratujących życie – mówi starosta Józef Piksa. – Wprowadzenie całodobowych dyżurów w Czarnym Borze czy Starych Bogaczowicach jest niezasadne, bowiem, kto z usług tych aptek w godzinach nocnych będzie korzystał? Rozmawialiśmy z aptekarzami z naszego powiatu i są oni takiego samego zdania, że jeśli ktoś zechce w nocy pojechać po leki, to skorzysta z aptek wałbrzyskich.
Zdaniem radnej Moniki Rejman, powiat wałbrzyski powinien w tej sprawie dojść do porozumienia z Gminą Wałbrzych. Podobnego zdania są przedstawiciele Rady Aptekarskiej Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej.
- Apteki w powiecie wałbrzyskim są to najczęściej apteki jedno lub dwuosobowe – mówi Marek Rawski, członek Rady Aptekarskiej Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej. – Kto po nocnym dyżurze będzie w stanie na drugi dzień normalnie pracować?
Posłanka Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, która była obecna na sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego, obiecała się sprawą zająć i przedstawić stanowisko Rady w Sejmie. Mecenas Jerzy Świteńki obawia się jednak, że porozumienie zawarte pomiędzy Powiatem Wałbrzyskim a Gminą Wałbrzych może zostać zaskarżone przez nadzór prawny Wojewody.
- Są pewne rozwiązania nielogiczne i one funkcjonują – mówi mecenas Świteńki. – Jest to dość sztywny przepis ustawy i choć rozumiem, że jest to w naszej sytuacji nieżyciowe, mam obawy, czy takie porozumienie jest możliwe.
Ostatecznie radni przy 15 głosach „przeciw” i 1 „wstrzymującym się” nie podjęli uchwały w sprawie ustalenia godzin otwierania i zamykania aptek na terenie powiatu wałbrzyskiego. Oznacza to więc tyle, że mieszkańcy powiatu wałbrzyskiego, którzy będą chcieli w godzinach nocnych kupić leki, będą mogli udać się do Wałbrzycha, a nie do odległej o kilkadziesiąt kilometrów innej gminy powiatu wałbrzyskiego.