Poniedziałek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 4333
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nieznana historia Armenii i ludobójstwa Ormian słowami księdza Tadeusza Isakowicza–Zaleskiego

Czwartek, 21 maja 2015, 9:00
Aktualizacja: Piątek, 22 maja 2015, 6:57
Autor: Katarzyna Szwarc
Wałbrzych: Nieznana historia Armenii i ludobójstwa Ormian słowami księdza Tadeusza Isakowicza–Zaleskiego
Fot. Katarzyna Szwarc
Wczoraj w siedzibie Biblioteki pod Atlantami odbyło się spotkanie z księdzem Tadeuszem Isakowiczem–Zaleskim.

Wydarzenie to było powiązane z upamiętnieniem setnej rocznicy ludobójstwa popełnionego na ludności ormiańskiej w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej. Zbrodnia ta została dokonana w latach 1915–1917, w wyniku której szacuje się, że mogło zginąć nawet 1,5 mln ludzi.

Ludobójstwo Ormiańskie jest po Holokauście drugą najlepiej udokumentowaną i opisaną zbrodnią nowożytną, która została dokonana przez władze państwowe na grupie etnicznej. Jednak wydarzenie to do tej pory nie jest uznane za ludobójstwo przez wszystkie kraje na świecie.

W czasie swojego wykładu, ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski przybliżył wałbrzyszanom sylwetkę Ormian. Opowiadał o początkach ich państwa, od czasów kiedy król Armenii Tiridates III ustanowił chrześcijaństwo religią państwową w 301 roku, co czyni Armenię najstarszym chrześcijańskim krajem na świecie.

Nie zabrakło również wzmianki o niezwykle ciężkiej i skomplikowanej historii tego państwa, nękanego przez wojny, prześladowania i rozbiory oraz nawiązania do Hitlera, który miał się wzorować na ludobójstwie ludności ormiańskiej.

Tym samym historia powtórzyła się w czasach II wojny światowej – tym razem jednak na ziemiach europejskich i głównie w stosunku do ludności żydowskiej. Gość Biblioteki pod Atlantami poruszył również temat masowej emigracji Ormian, w tym podróży do Polski.

Na zakończenie spotkania wszyscy chętni mogli zadać księdzu Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu nurtujące ich pytania, zamienić z nim kilka słów czy zdobyć autograf na książce jego autorstwa.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group