Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3189
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina-Zdrój: Największy w historii Jedliny

Środa, 13 grudnia 2023, 14:31
Autor: red
REGION, Jedlina-Zdrój: Największy w historii Jedliny
Fot. UM Jedlina–Zdrój
– Udało nam się wywalczyć ogromną kwotę z zewnątrz na inwestycje na terenie naszego miasta, dlatego pomimo trudnego czasu dla samorządów i ogromnej inflacji zaplanowaliśmy wydatki na rekordowym poziomie ponad 55 milionów złotych – mówi Leszek Orpel, burmistrz Jedliny–Zdroju.

Rada Miasta przyjęła zaproponowany przez burmistrza budżet na 2024 rok. Plany jedlińskiego samorządu są bardzo ambitne, bo największą pozycją w wydatkach są inwestycje. - Bywały lata kiedy budżet wynosił kilkanaście milionów, a na inwestycje był przeznaczony milion złotych. Teraz mamy przed sobą ogromne wyzwanie, ale wszyscy pracownicy urzędu są na to przygotowani, więc jestem dobrej myśli - dodaje burmistrz.

Część wydatków inwestycyjnych, to budowa obiektów, które będą służyły mieszkańcom i gościom uzdrowiska. Chodzi o powstający w Parku Aktywności "Czarodziejska Góra" całoroczny, grawitacyjny tor saneczkowy. Atrakcja będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie, planowane zakończenie prac to początek przyszłego roku. Trwa również budowa pierwszego etapu parku wodnego na terenie "Active Jedlina" przy ul. Sportowej/Kłodzkiej, powstają niecki rekreacyjne, tężnia i budynek obsługi. W kolejnych etapach obiekt ma być wzbogacony o dodatkowe niecki zabawowe oraz odkryty basen. Miasto już szuka środków zewnętrznych na te zadania. Na razie wiadomo, że pierwszy etap zakończy się przed przyszłorocznym latem.

- Zaplanowaliśmy też sporo działań, które są skierowane przede wszystkim do mieszkańców, jak choćby koncepcja przeniesienia całego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Janusza Korczaka do budynku przy ul. Jana Pawła II - informuje Leszek Orpel. - Na razie dzięki pozyskanym środkom zmienione zostanie oświetlenie, poprawiona izolacyjność dachu, wymienione drzwi zewnętrzne oraz zainstalowane zostaną pompy ciepła, co w połączeniu z zamontowanymi w tym roku panelami fotowoltaicznymi, powinno przynieść znaczne oszczędności w opłacie za energię. Tymczasem miasto szuka finansowania na powiększenie istniejącego budynku o nowe sale lekcyjne, specjalistyczne gabinety oraz salę wielofunkcyjną. Przewidziano też windy dla osób niepełnosprawnych oraz powiększenie sali gimnastycznej. Dzięki temu wszyscy uczniowie uczęszczający do szkoły podstawowej mieliby zajęcia w jednym budynku.

Ważną inwestycją lokalną jest także blok mieszkalny budowany przy ul. Andersa. Obiekt z ponad 40 lokalami to wynik przystąpienia Jedliny Zdroju do kamiennogórskiego TBS-u. Na stronie internetowej miasta można już pobrać wnioski o przydział mieszkania.

- To tylko największe inwestycje prowadzone obecnie w Jedlinie-Zdroju, przeznaczymy też sporo pieniędzy na remonty i budowę dróg, co również wpłynie na komfort życia naszych mieszkańców. Ponadto udało nam się uzyskać zapewnienie od samorządu województwa dolnośląskiego o planowanym remoncie obiektu „Teresa 2” oraz Domu Zdrojowego. Najważniejsza jest jednak uzyskana przez nas konkretna deklaracja, że w 2024 roku uruchomione zostaną usługi sanatoryjne w Domu Zdrojowym i w Zakładzie Przyrodoleczniczym - tłumaczy burmistrz.

Twoja reakcja na artykuł?

75
68%
Cieszy
7
6%
Hahaha
2
2%
Nudzi
2
2%
Smuci
4
4%
Złości
20
18%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group