Wtorek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 6325
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region, Lubawka: Największe wysypisko w okolicy

Czwartek, 15 października 2009, 7:41
Aktualizacja: 15:19
Autor: PW
Region, Lubawka: Największe wysypisko w okolicy
Fot. PW
Spółka Sanikom Lubawka namawia kolejne gminy do wzięcia udziału i wsparcia finansowego inwestycji pt. „EkoSudety”, czyli biologiczne unieszkodliwianie odpadów na polsko–czeskim pograniczu. Projekt zakłada wybudowanie najnowocześniejszego wysypiska odpadów w regionie Sudetów.

Sanikom to firma, która istnieje od 1997 roku. W chwili obecnej zatrudnia 120 osób. Największymi udziałowcami w spółce są gminy: Kamienna Góra i Lubawka, ale swoje udziały mają w niej również gminy: Czarny Bór, Mieroszów, Marciszów, Stare Bogaczowice, Boguszów-Gorce. W związku z nasilającym się problemem przetwarzania odpadów komunalnych, Sanikom wychodzi z propozycją budowy najnowocześniejszego w całej okolicy wysypiska śmieci.

W tym celu 13 października doszło do spotkania przedstawicieli Sanikomu z samorządowcami. Do końca tego miesiąca samorządy, które jeszcze nie zdecydowały, czy wezmą udział w projekcie, muszą podjąć takie decyzje. Burmistrz Lubawki, Tomasz Kulon, liczy, że do projektu włączy się 15-20 samorządów. Zgodnie z zapowiedziami tylko 10 procent odpadów ma być składowana na nowym wysypisku śmieci w Lubawce. Reszta odpadów zostanie przetworzona. Na razie udział w projekcie potwierdziły gminy, które mają swoje udziały w firmie Sanikom. Do projektu włączą się również nasi sąsiedzi z Czech. Już takie stanowisko podjęły gminy: Zacler, Lamparcice, Bernartice, Kralovec. Sanikom liczy na kolejne gminy. Wahają się w tej chwili m.in. gminy z powiatu jaworskiego. Wysypisko, które ma powstać w Lubawce, będzie jednym z czterech tego typu wysypisk w Europie.

Jak zapewniają główni udziałowcy, ceny dla wszystkich gmin będą jednakowe bez względu na odległość dzielącą je od Lubawki. Całość projektu szacowana jest na ponad 3 miliony złotych. Sanikom chce na ten cel pozyskać 1.300 tys. zł z funduszy unijnych. Planowana jest budowa placu do kompostowania odpadów wraz z infrastrukturą. Konieczne będzie również zakupienie nowoczesnych urządzeń do obsługi wysypiska, gdyż ma ono obsługiwać około 100 tysięcy ludzi.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group