Największa publiczna uczelnia w Wałbrzychu z roku na rok stara się poszerzać swoją ofertę dydaktyczną. Obecnie studiować można na siedmiu kierunkach licencjackich (Administracja, Filologia Angielska, Filologia Niemiecka, Filologia Polska, Pedagogika, Politologia, Turystyka i Rekreacja) oraz dwóch inżynierskich (Architektura Krajobrazu i Logistyka).
- Uruchomione zostaną jeszcze dwa kierunki: Gospodarka Przestrzenna i Kosmetologia – tłumaczy kierownik działu nauczania i spraw studenckich - Edward Szewczak. – Jednak w tej chwili czekamy jeszcze na zgodę ministra do spraw szkolnictwa wyższego – wyjaśnia.
W Dziale Nauczania i Spraw Studenckich należy złożyć: podanie, świadectwo dojrzałości, ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, kserokopie dowodu osobistego wraz z czterema aktualnymi fotografiami oraz orzeczenie lekarza medycyny pracy i dowód wpłaty opłaty rekrutacyjnej. Do tych dokumentów należy dołączyć wypełniony kwestionariusz uczelni, co uczynić można również za pomocą Internetu, na oficjalnej stronie szkoły.
- Rekrutacja online nie zwalnia jednak z wizyty na uczelni – ostrzega Edward Szewczak. – Jeżeli po określonym czasie nie doniesiemy dokumentów, dane zostaną usunięte z bazy.
- Bardzo dużo zamieszania z tymi dokumentami – śmieje się tegoroczna maturzystka Julia Wiśniewski. – Ciężko wszystko załatwić jednego dnia, no i jeszcze te zdjęcia i opłaty, a to przecież nie jedyna szkoła gdzie składam papiery, więc wychodzi mi naprawdę dużo, bo wszystko kosztuje -żali się.
Opłaty rekrutacyjne to norma właściwie na każdej uczelni i bez względu na ile kierunków składamy dokumenty, do każdego trzeba wnieść odpowiednią sumę. Na PWSZ jest to 85 zł na wszystkie kierunki z wyjątkiem Architektury Krajobrazu - tu trzeba zapłacić 100zł. Cena za zdjęcia waha się w zależności od punktu, w którym się je wykonuje, jednak zwykle poniżej 20 zł za 4 sztuki. - Ja jestem już po wizycie u lekarza i zdjęciach. Ze względów finansowych musiałem zrezygnować ze składania dokumentów na jeden z kierunków, bo zwyczajnie zabrakło mi na opłatę rekrutacyjną – opowiada Michał Zieliński
- W porównaniu z poprzednimi latami, widać spadek zainteresowania, ale spowodowane jest to prawdopodobnie niżem demograficznym – tłumaczy Edward Szewczak.
Drugi nabór potrwa do 25 września, więc wszyscy którzy nie zdążyli w pierwszym mają jeszcze
szansę.