Stworzenie map pozwoli na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie skali i rodzaju zagrożeń w powiecie wałbrzyskim. Będą one istotnym elementem procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym.
Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego niezwykle ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne przedstawienie skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń. Zauważyć należy, że nad szeroko rozumianym bezpieczeństwem obywateli, obok Policji czuwa również szereg innych służb i inspekcji.
Dlatego do udziału w debacie zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele władz miasta Wałbrzycha oraz samorządów powiatu wałbrzyskiego, straży pożarnej, straży miejskich, przedstawiciele powiatowego centrum zarządzania kryzysowego oraz przedstawiciele innych instytucji, zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Spotkanie, od omówienia zasad konsultacji społecznych przy tworzeniu mapy bezpieczeństwa będących elementem procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, rozpoczął Komendant Miejski Policji w Wałbrzychu insp. Andrzej Basztura.
Podczas spotkania podkreślano ważną rolę konsultacji społecznych i dyskusji w zakresie opracowania mapy zagrożeń na terenie powiatu wałbrzyskiego. Istotne są też, dotychczasowe doświadczenia i stosowane rozwiązania w różnych instytucjach. Komendant podkreślał, że bezpieczeństwo jest dobrem wspólnym, o które wszyscy musimy dbać zarówno instytucje jak i mieszkańcy.
Na uwagę zasługuje rola mediów w kreowaniu poczucia bezpieczeństwa. Każda mapa zagrożeń musi odzwierciedlać zagrożenia już dostrzeżone i zarejestrowane na przełomie określonego czasu przez służby i inspekcje, uczestniczące w likwidacji zagrożeń, ale również obywateli - społeczność lokalną. Mapa ta powinna również zawierać prognozy zagrożeń, które mogą wystąpić również w związku z organizacją różnorodnych wydarzeń.
W trakcie spotkania podinsp. Sławomir Gromniak przedstawił szczegóły założeń wdrożenia krajowego systemu „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce". Podczas debaty podkreślano m.in. współpracę wszystkich podmiotów zaangażowanych w działania na rzecz bezpieczeństwa obywateli.
Uczestnicy debaty przedstawili własne spostrzeżenia, uwagi oraz wnioski w zakresie wdrażania i funkcjonowania w przyszłości mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim.
Tekst i foto: www.walbrzych.policja.gov.pl