Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3136
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Książ w nowej technologii

Wtorek, 2 lutego 2021, 7:19
Aktualizacja: 8:20
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Książ w nowej technologii
Fot. użyczone
Hologramy czy wirtualna i rozszerzona rzeczywistość to najnowsze, zaawansowane technologie, które samorząd województwa planuje wykorzystać do promocji gospodarczej Dolnego Śląska. Dzięki nim nasz region poznają między innymi uczestnicy Światowej Wystawy Expo w Dubaju.

Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza to rozbudowany projekt promocyjny, dzięki któremu rodzime mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa będą miały okazję do zaprezentowania swojej oferty odbiorcom w kraju i za granicą. To istotny element restartu gospodarki w regionie po wymuszonym spowolnieniu związanym z pandemią koronawirusa. Samorząd województwa realizuje go we współpracy z samymi zainteresowanymi, czyli firmami, które przekazały swoje preferencje dotyczące sposobów wejścia na rynki zagraniczne.

Aby osiągnąć cele projektu, zaplanowano różnorodne działania, takie jak kampanie promocyjne, misje gospodarcze i produkcję materiałów informacyjno-promocyjnych. W tych dwóch ostatnich samorząd chce wykorzystać zupełnie nowe i innowacyjne rozwiązania.
- Dolny Śląsk to ambitny, dynamicznie rozwijający się region. Chcemy pokazać naszym obecnym i potencjalnym partnerom, że jesteśmy otwarci na ich kreatywne pomysły i inwestycje, że stawiamy na nowoczesne, innowacyjne technologie. Staramy się stwarzać ku temu odpowiednie warunki. Dlatego też w projekcie Going Global wykorzystujemy najnowocześniejsze rozwiązania cyfrowe – wyjaśnia Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego z Bezpartyjnych Samorządowców.

Te rozwiązania to po pierwsze aplikacje mobilne, które obecnie są najlepszym sposobem na dotarcie z konkretną informacją do zróżnicowanego odbiorcy. Nie zabraknie ich w Going Global. Powstaje specjalna mapa regionu, w ramach której dolnośląskie firmy m.in. z branży turystycznej czy zdrowej żywności (np. dolnośląskie winnice i browary) będą mogły bezpłatnie dodać swoją ofertę. Jedna z ważniejszych funkcji planowanej aplikacji to możliwość opracowania własnej trasy zwiedzania obiektów, z wykorzystaniem wbudowanej w urządzenie końcowe – np. smartfona – nawigacji. Za jej pomocą automatycznie wyznaczy się trasa dotarcia z lokalizacji, w której aktualnie znajduje się użytkownik. Ta funkcja powinna szczególnie zainteresować turystów pieszych i rowerowych.

Świetny efekt promocyjny i poczucie niemalże namacalnego poznawania Dolnego Śląska w Going Global uda się uzyskać dzięki hologramom oraz wykorzystaniu rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej.
- Tworząc projekt zastanawialiśmy się, w jaki sposób można w pewnym sensie zabrać ze sobą kawałek Dolnego Śląska np. do Azji? Jak w sposób ciekawy pokazać nasze zamki i pałace? Rozwiązaniem okazała się najnowsza technologia. Można stworzyć trójwymiarowy hologram obiektu i wyświetlić go na dowolnej powierzchni i w dowolnych wymiarach, nawet kilku metrów – wyjaśnia Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

Aby wejście do wirtualnej rzeczywistości było możliwe, samorząd musiał kupić odpowiedni sprzęt - najnowocześniejsze obecnie na rynku urządzenia typu head-set, czyli Microsoft Hololens 2. Urządzenie przypominające większe okulary pozwala użytkownikowi nie tylko widzieć swoje otoczenie, ale przede wszystkim, wykorzystując technologię rzeczywistości rozszerzonej, osadzać w nim trójwymiarowe interaktywne obiekty, które animujemy i obsługujemy samodzielnie. W aplikacji znajdzie się ich w sumie 9, planowane są m.in.: Zamek Książ, Obserwatorium na Śnieżce, Kościół Wang w Karpaczu, Kopalnia Złota, Twierdza Srebrna Góra i inne.

Oprócz hologramów, w Going Global po raz pierwszy wykorzystane zostanie całkowite przeniesienie użytkownika do świata cyfrowego za sprawą rzeczywistości wirtualnej. Powstanie aplikacja, dzięki której korzystający będzie mógł swobodnie poruszać się po danym obiekcie za sprawą specjalnych okularów VR. Dotychczas, do tego celu używało się kontrolerów. Ale nie w tym przypadku. Tutaj, aby przejść dalej, będzie trzeba faktycznie pokonać trasę w realnym świecie.

To nie koniec innowacji, jakie Dolny Śląsk chce zastosować w ramach Going Global. Planuje się również wykorzystanie innych technologii umożliwiających np. przejście przez obraz, dotknięcie go, a nawet wchodzenie z nim w interakcje. Wykorzystywane będą do tego strumienie prawie niewidocznej pary tworzącej nośnik dla obrazu lub najnowocześniejsze projektory sferyczne, które mogą wyświetlić dowolny obraz czy film praktycznie w 360 stopniach, zmieniając całe pomieszczenie w wielki ekran.

Projekt Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza potrwa do połowy 2022 roku. Jest on warty 6 mln złotych z czego 5,1 mln pochodzi z unijnego dofinansowania. Bieżące informacje z nim związane będą publikowane w formie biuletynów wysyłanych do zainteresowanych podmiotów. Każdy może je otrzymać. Wystarczy wypełnić ankietę na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego www.umwd.pl (zakładka Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza).

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
1
20%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group