W konferencji uczestniczyli przedstawiciele samorządów lokalnych, Straży Miejskich, Straży Leśnej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, kadra kierownicza policji powiatu wałbrzyskiego oraz dzielnicowi z wszystkich jednostek KMP w Wałbrzychu. Tematem przewodnim konferencji było przedstawienie roli dzielnicowego w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego w lokalnych społecznościach, w kontekście wprowadzenia nowych rozwiązań systemowych w zakresie funkcjonowania służby dzielnicowego.
„Dzielnicowy bliżej nas” to nowy program. który zakłada wzmocnienie roli dzielnicowego i wyjście policjantów zza biurek, a także zwiększenie liczby dzielnicowych. Ideą tego programu jest to, aby policja była bliżej obywatela, by miała lepsze rozeznanie na temat zagrożeń. Według programu dzielnicowy musi być osobą znaną mieszkańcom i dobrze postrzeganą. Program przewiduje także nowe formuły szkolenia dla dzielnicowych, które kładą nacisk na kształcenie takich umiejętności jak komunikatywność, nawiązywanie relacji, czy cierpliwość i odporność na stres.
Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu kom. Rafał Siczek w swojej wypowiedzi zauważył, że nowa formuła pracy dzielnicowych, to przede wszystkim zbliżenie ich do społeczeństwa. Dlatego też, w porozumieniu z samorządami lokalnymi tworzone są nowe punkty przyjęcia interesantów. Takie działają już w Jedlinie Zdrój, Walimiu, Starych Bogaczowicach, Szczawnie Zdrój czy Czarnym Borze. Na dniach, Punkt Przyjęcia Interesantów uruchomiony zostanie także w Mieroszowie.
Podczas konferencji, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji wałbrzyskiej komendy podkom. Damian Gawron szczegółowo omówił funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda, wykorzystywanych w celu wzmocnienia komunikacji ze społeczeństwem. Zastępca Naczelnika zwrócił uwagę, że Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym.
Konferencje podsumował Komendant Miejski Policji w Wałbrzychu mł. Insp. Maciej Januszkiewicz podkreślając, iż policjant pierwszego kontaktu – tak przyjęło się mówić o dzielnicowych są, bez wątpienia, najważniejszym ogniwem łączącym Policję ze społeczeństwem. Ich zadaniem jest podejmowanie wszelkich działań z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa w swoim rejonie. Dzielnicowy to funkcjonariusz, do którego każdy może zwrócić się o pomoc, poradę prawną lub przekazać informacje dotyczące bezpieczeństwa. Ważne jest, aby każdy obywatel wiedział w jaki sposób można szybko i łatwo skontaktować się ze swoim dzielnicowym.