Z radnymi, burmistrzem, zaproszonymi gośćmi z gminy Mieroszów rozmawiał dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
– Chcemy jako samorząd województwa wraz z radnymi, burmistrzem, stowarzyszeniami, przedsiębiorcami oraz mieszkańcami gminy realizować wizję rozwoju Sokołowska znanego niegdyś jako „Śląskie Davos” – mówił dr Jerzy Tutaj.
Dla rozwoju Sokołowska niezbędna jest współpraca wielu partnerów z gminą Mieroszów i w jej następstwie podjęcie konkretnych decyzji. Do tej pory w Sokołowsku odbyło się wiele spotkań, których efektem są konkretne dokumenty przygotowane m.in. przez Instytut Rozwoju Terytorialnego. Dzisiejsze obrady Komisji Rady Miejskiej były okazją do podsumowania pewnego etapu prac i rozmów o planach gminy Mieroszów dotyczących rozwoju Sokołowska.
- Prace przy przywróceniu Sokołowsku dawnego blasku potraktowaliśmy jako pilotaż dla innych miejscowości na Dolnym Śląsku – mówił Jerzy Tutaj. - Jest to pomysł na pobudzenie mechanizmów aktywności lokalnej. Owocem dotychczasowych spotkań z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego jest wniosek pn. „Rewitalizacja i przywrócenie funkcji uzdrowiskowych miejscowości Sokołowsko”, który może być realizowany w RPO na lata 2014-2020. Potrzeba do tego jasnej deklaracji o zaangażowaniu finansowym w projekt ze strony gminy.
- Musimy poznać kierunki rozwoju gminy dla Sokołowska – mówiła prezes spółki Sanatoria Barbara Grzegorczyk.
W odpowiedzi na pytania radnych, prezes stwierdziła, że w 2014 i 2015 roku funkcjonowanie spółki nie jest zagrożone. Sytuacja finansowa w porównaniu z latami poprzednimi jest bardzo dobra. Spółka zamierza walczyć o rynek komercyjny.
- Otrzymaliśmy 7 milionów 100 tys. zł na modernizację obiektu Biały Orzeł. Jest to wydarzenie historyczne. Od roku 1958 nie przeprowadzono na tym obiekcie tak dużych inwestycji. Spółka wystąpiła również z wnioskiem o dofinansowanie ze środków Mechanizmu Norweskiego dla obiektu „Waligóra”, kwota inwestycji wynosi 7,7 milionów złotych. Ogłoszenia wyników spodziewamy się do końca I kwartału 2014 roku - mówiła prezes.
- Trwa okres przejściowy ze względu na prowadzone prace remontowe. Zabezpieczyliśmy na ten czas miejsca pracy dla pracowników obiektu Biały Orzeł w Sokołowsku, którzy w tej chwili pracują w Wałbrzychu. Pracownicy Sanatoriów z problemem braku pracy nie zostali pozostawieni sami sobie. Zarząd Spółki wynegocjował z dyrekcją szpitala w Wałbrzychu możliwość zatrudnienia wszystkich pracowników szpitala Biały Orzeł na dotychczasowych warunkach. Oczywiście byłoby łatwiej, gdyby te inwestycje były przeprowadzone wcześniej, ale staramy się nadrabiać zaległości – zauważył dr Jerzy Tutaj.
W posiedzeniu Komisji uczestniczył wicestarosta powiatu wałbrzyskiego Andrzej Lipiński, burmistrz Mieroszowa Andrzej Laszkiewicz, zastępca burmistrza Dorota Bekier, prezes Zarządu Spółki Sanatoria Dolnośląskie Barbara Grzegorczyk, pracownicy Urzędu Miasta oraz mieszkańcy gminy.
www.umwd.dolnyslask.pl