Klimatyzacja do domu – luksus czy standard?
Jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu słowo „klimatyzacja” przywodziło na myśl luksus i wszystkie udogodnienia, których próżno było szukać w domach statystycznych Kowalskich. To skojarzenie ma dużo wspólnego z prawdą, bo na klimatyzację domową nie każdy mógł sobie pozwolić, a ta charakterystyczna „biała skrzynka na elewacji” wskazywała wyższy status materialny. Chociaż te czasy wydają się tak odległe, niemal każdy z nas tego doświadczył. Nie da się jednak nie zauważyć, że standard życia Polaków się zmienił.
Na wzrost popularności klimatyzatorów wpłynął nie tylko rozwój technologii, a przez to zmniejszenie kosztów zakupu i montażu systemu chłodzącego, ale też ogólny wzrost dochodów. Połączenie tych dwóch czynników sprawiło, że klimatyzacja do domu stała się wyposażeniem tak podstawowym, jak lodówka czy Internet. Jeśli dodać do tego zaawansowane funkcjonalności takie jak zdalne sterowanie z pomocą aplikacji w telefonie lub tablecie, systemy HVAC z kategorii nowinek przeszły do grupy must have w każdym domu i mieszkaniu. Sprzęty cechują się wysoką wydajnością i są energooszczędne – aby to zweryfikować, wystarczy wiedzieć, jak czytać etykiety energetyczne klimatyzatorów.
- Nowoczesne jednostki służą nie tylko do schładzania powietrza, ale pomagają też utrzymać jego dobry stan – oczyszczać z drobnoustrojów, a nawet jonizować. W urządzeniach znajdują się m.in. filtry HEPA wyłapujące ponad 99% roztoczy i chorobotwórczych patogenów, co znacząco poprawia komfort życia alergików – mówi Piotr Materek, Kierownik ds. Technicznych w KAISAI.
Co wybrać: klimatyzator przenośny czy ścienny?
Rozwój technologii klimatyzacyjnej przyniósł duże zróżnicowanie dostępnych rozwiązań, a to w pewnym sensie utrudnia wybór odpowiedniego modelu. Podstawowym rozwiązaniem jest ścienna klimatyzacja do domu działająca z jednostkami zewnętrznymi. Alternatywa dla stałej instalacji to z kolei wariant przenośny, czyli mobilne urządzenie pozwalające na chłodzenie, oczyszczanie i osuszanie powietrza. Który z tych sprzętów wybrać?
Klimatyzatory ścienne KAISAI są niezwykle wydajne i wygodne w użytkowaniu. Takie jednostki oprócz corocznych przeglądów (z uzupełnieniem czynnika chłodniczego i odgrzybianiem) nie wymagają żadnej szczególnej konserwacji, a przy tym są w stanie zapewnić wymaganą temperaturę nawet w skrajnie upalne dni. Korzystając z klimatyzacji z funkcją grzania, możemy dodatkowo tanio dogrzewać wnętrza domu lub mieszkania przed rozpoczęciem zimy, gdy na zewnątrz jest już chłodno lub tuż po zakończeniu tego sezonu, jeżeli wiosna straszy chłodem.
Z kolei mobilne urządzenia, np. klimatyzator przenośny KAISAI KPPH jest rozwiązaniem polecanym dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na montaż pełnowymiarowej jednostki ze względu na ograniczenia konstrukcyjne lub gdy właściciel wynajmowanego lokalu nie udziela na to zgody. Klimatyzacja mobilna cechuje się nieco mniejszą wydajnością niż warianty ścienne, ale jej ogromną zaletą jest możliwość przenoszenia w dowolne miejsce w domu lub mieszkaniu, a nawet zabrania ze sobą na wakacje i używania w domku letniskowym.
Klimatyzacja domowa – kiedy najlepiej ją zamontować?
O zakupie klimatyzatora wiele osób myśli latem, ale wtedy może być już za późno, bo w większości firm montażowych na wolny termin trzeba czekać kilka, a czasami nawet kilkanaście tygodni. Jeśli chcemy cieszyć się chłodem już od pierwszych upalnych dni, powinniśmy zacząć myśleć o niej jak najszybciej, nawet jeszcze zimą. W okresie grzewczym ceny montażu klimatyzacji do domu są niższe niż w letnich miesiącach, a montażyści mają nieco mniej pracy, więc można łatwiej znaleźć dogodny termin.
Masz już klimatyzację w domu? Pamiętaj o serwisie
Montaż klimatyzatorów ściennych to jedno, ale ta instalacja do poprawnego działania wymaga też systematycznej konserwacji. O ile na co dzień nie trzeba robić niczego szczególnego, o tyle przynajmniej raz w roku konieczny jest skrupulatny przegląd.
- Serwis klimatyzacji przeprowadza się zwykle wiosną lub jesienią, a prace polegają na wyczyszczeniu układu, uzupełnieniu czynnika chłodniczego i ewentualnej wymianie zużytych podzespołów, takich jak filtry czy przewody. Częstotliwość serwisu należy każdorazowo dobrać do intensywności pracy instalacji. Jeśli klimatyzacja domowa jest używana rzadko, wystarczy sprawdzić ją i odgrzybić raz w roku, a jeżeli działa często i w trudnych warunkach, może wymagać interwencji 2 razy w roku lub nawet co kwartał – dodaje ekspert.
Po co w ogóle zaprzątać sobie głowę serwisowaniem klimatyzacji do domu? Dzięki temu urządzenie działa tak samo wydajnie przez cały czas i przedłużamy jego żywotność – to komfort termiczny na lata z niewielkim wkładem własnym.