Tematem konferencji EYES 2009 są zagadnienia dotyczące zmian klimatu oraz globalnego ocieplenia, w tym jego skutków i sposobów przeciwdziałania. Młodzież z kilku krajów Europy na przykładzie Gminy Mieroszów dokonuje analizy istniejących zagrożeń, omawia sposoby zapobiegania im oraz ich likwidacji.
W skład każdej oficjalnej delegacji, również polskiej, wchodzi 5 osób. Oprócz tego w spotkaniu uczestniczy młodzieży gimnazjalna, licealna i studenci, głównie z gminy Mieroszów. Z wypracowanymi wnioskami zapoznają się także mieszkańcy gminy podczas planowanego na piątek końcowego happeningu.
Dziś przed południem prof. Krzysztof Błażejczyk z PAN wygłosił wykład nt. zmian klimatycznych, z kolei dr n. med. Irena Dawidiuk oraz dr Joanna Przesmycka z UW nt. medycznych, psychologicznych i neuropsychologicznych aspektów ochrony środowiska.
W drugiej części dnia wystąpiły delegacje przedstawiające problem zmian klimatycznych w ich krajach oraz działania w celu rozwiązywania problemów, następnie odbyły się warsztaty ,,Ochrona środowiska po angielsku", mające na celu naukę specjalistycznego słownictwa oraz pojęć. Dzień zakończyć miał multimedialny pokaz przyrodniczych zdjęć artystycznych połączony z muzyką.
Dalszy plan konferencji:
Wtorek
Cały dzień (również zajęcia nocne) przeznaczony na warsztaty prowadzone przez Dolnośląski Ruch Ochrony Przyrody, a dotyczące obserwacji ptaków, ssaków, fauny i flory okolic Sokołowska w aspekcie pokazania zachodzących zmian.
Środa
Rano i popołudniu wykłady i warsztaty dra Dariusza Dobrzyńskiego z Uniwersytetu Warszawskiego dotyczące zasobów, zagrożeń i ochrony wód podziemnych, geologii obszaru, oraz genezy gleb i ich roli.
Sesja terenowa. Wieczorem – zajęcia integracyjne, quizy i zabawy dotyczące ochrony środowiska i zmian klimatycznych. Dyskusja na temat działań i zachowań skierowanych na ochronę środowiska, oszczędzanie energii, itp.
Czwartek
Wykład i warsztaty dotyczące recyclingu prowadzone przez Fundację Recal. Wspólne sprzątanie lasu.
12:00 Konferencja prasowa dotycząca konferencji CLIMATE ALERT-BE ALL EYES oraz podsumowania i zakończenia kolejnej edycji akcji „Czyste Sudety”. Po południu wykład prowadzony przez dra D. Dobrzyńskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, dotyczący wpływu zmian klimatycznych na wody podziemne. Dyskusja. Wieczorem wystąpienia przedstawicieli TOYOTA i RONAL dotyczące zagrożeń i negatywnego wpływu ich produkcji na środowisko oraz działania firm skierowane na minimalizowanie tych zjawisk.
Wykład Pani Edyty Marciniak dotyczący obszarów Natura 2000.
Piątek
Wystąpienie Nadleśniczego Wałbrzyskiego - przedstawienie klęski ekologicznej wywołanej zmianami klimatycznymi w obszarze Leśnictwa Sokołowsko i działań w celu likwidacji skutków.
Wspólne sadzenie lasu na obszarze dotkniętym klęską. Po południu i wieczorem piknik ekologiczny, podsumowanie konferencji i przedstawienie jej efektów społeczności lokalnej.
Sobota
Zakończenie konferencji i wyjazd uczestników.
Planuje się, aby wypracowane wnioski zostały opublikowane w tomie pokonferencyjnym.