Zaprezentowany wczoraj na Dużej Scenie wałbrzyskiego Teatru jubileuszowy program artystyczny obejmował wspomnienia dawnych spektakli, były fotografie i filmy, przywołane zostały minione fakty i mity, były też archiwalne niespodzianki. Na teatralnej scenie wystąpili zarówno tegoroczni adepci Trzeciego Teatru jak też zaawansowani uczestnicy zajęć i warsztatów, które w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu organizowane są od 2002 roku.
- W 2002 roku Danuta Marosz zaprosiła mnie do współpracy gwoli stworzenia obszaru działań edukacyjnych w Teatrze. Doprowadziliśmy do spotkania nauczycieli, uczniów i Teatru Wakacyjnego z Dzierżoniowa, który był wzorcem dla nas. W grudniu 2002 roku zawiązaliśmy pierwszą grupę - Teatr Edukacyjny. Zmieniały się nazwy. Po Teatrze Edukacyjnym było Młodzieżowe Studio Teatralne „Czarna Sala”, następnie Magazyn Wyrobów Teatralnych i wreszcie w 2006 roku powstał Trzeci Teatr. Przyjęliśmy więc, że dla całego tego przedsięwzięcia edukacyjnego przyjmiemy nazwę Trzeci Teatr. I tak się też stało - tak o początkach działalności edukacyjnej powiedział prowadzący projekt Grzegorz Stawiak.
Zajęcia w tamach Trzeciego Teatru prowadzone przez Grzegorza Stawiaka odbywają się dwa razy w tygodniu. W zajęciach udział biorą dwie grupy: grupa zaawansowana i tak zwana grupa "żółtodziobów". Większość uczestników korzysta z zajęć przez 3-4 lata, co pozwala na zgłębienie tajników teatralnego warsztatu, nauczenia się konstrukcji scenariusza i metaforyki znaków teatralnych, oraz poprawnego odczytywania komunikatów z różnych systemów semiotycznych. Warsztaty uczą także wystąpień publicznych, pobudzają kreatywność i rozbudzają pasje.