Dzień japoński obył się wczoraj w ramach programu „Jest takie miasto...”. - Program ma na celu pokazać mieszkańcom, że Wałbrzych jest wielokulturowy - opowiada Sława Janiszewska, bibliotekarka i organizatorka. – Do tej pory były to same spotkania młodzieży gimnazjalnej, w tym roku rozszerzyliśmy to o dzień regionalny – wyjaśnia. - Zarówno pokazy, wystawy, muzyka i projekty są ciekawe i cieszą się dużym zainteresowaniem.
Wprawdzie mniejszość japońska w Wałbrzychu nie jest już tak liczna jak wówczas, gdy rozpoczynała swą działalność fabryka Toyota, to i tak pomysł się utrzymał. - Pomyślałam, że to ostatnia szansa żeby zorganizować taki dzień – wyjaśnia Sława Janiszewska, wyjawiając jednocześnie, że początkowo obchody miały przebiegać zupełnie inaczej, np. integrować najmłodszych Japończyków z wałbrzyszanami. – Szkoły w Wałbrzychu nie oferują nauki w języku angielskim na poziomie podstawówek, więc rodziny z dziećmi przeprowadzają się do Wrocławia – tłumaczy.
Udało się jednak zaplanować także inne atrakcje na ten dzień. Od samego rana Jolanta Peżyńska w dziale dziecięcym prowadziła dla trzecioklasistów warsztaty orgiami pod nazwą „Japońskie składanki”.- Już po raz kolejny uczestniczymy w warsztatach, poprzednio przy okazji Dnia Greckiego – opowiada wychowawczyni klasy III B, Wioletta Nowak. – Dzieciom bardzo się podobało, dużo się dowiedziały, dlatego dziś chetnie przyszły do biblioteki – mówi ze śmiechem.
W holu biblioteki ze swoją wystawą bonsai rozłożył się Andrzej Sikoń, który chętnie odpowiadał o hodowli tych egzotycznych drzewek. - Bonsai to dosłownie drzewo w płaskiej donicy – wyjaśnia. – Jednak do jego hodowli niezbędna jest pewna wiedza, której nauczyć można się na warsztatach lub szkoleniach gdzie mówi się nie tylko o tym jak robić bonsai, ale tego, jak takie drzewka pielęgnować.
Po południu chętni mieli okazję obejrzeć prezentacje multimedialne i wysłuchać wykładu przygotowanego przez tłumacza Andrzeja Depta. Dodatkowo po raz kolejny zaproponowano gościom dwie projekcie filmowe – pierwsza to prawdziwa japońska manga - Spirited Away: W Krainie Bogów” nagrodzoną Oscarem i Złotym Niedźwiedziem. Druga to jedyna ekranowa adaptacja prozy Harukiego opowiadająca o smutnym i melancholijnym życiu Tony'ego Takitani.
Między projekcjami, w Galerii Książki, odbył się wernisaż wystawy Ewy Rosiek-Buszko, absolwentki ASP z Krakowa, laureatki wielu nagród i wyróżnień – Paper Gami. Wystawę w bibliotece oglądać będzie można oglądać do 31 grudnia, wcześniej jednak 8 odbędzie się ostatni z zaplanowanych Dni Wielokulturowych – Dzień Francuski.
- Jak zawsze zaplanowaliśmy wiele atrakcji – zapewnia Sława Janiszewska – wystąpi wałbrzyski Chór Frankofonów. Będzie także projekcja filmu „8 kobiet”, stanowiącego kwintesencję francuskiego szyku – zachęca.