Czas stawiania domu z prefabrykatów vs. dom tradycyjny
Różnica w czasie budowy domu prefabrykowanego i tradycyjnego to prawdziwy przeskok technologiczny, który wyraźnie zmienia nasze wyobrażenie o budownictwie. Wyobraź sobie, że zamiast czekać na wzniesienie budynku murowanego ok. 2-3 lata, czasem wystarczy nawet 90 dni, aby zacząć planować przeprowadzkę. Skąd ta imponująca oszczędność czasu?
Tradycyjna budowa wymaga wielu etapów prowadzonych bezpośrednio na placu budowy: najpierw przygotowanie fundamentów, potem wznoszenie ścian, tworzenie więźby dachowej, wykańczanie wnętrz. Każdy krok może zostać opóźniony przez deszcz, mróz, a czasem także przez długie przerwy technologiczne. Z kolei domy z prefabrykatów produkowane są w kontrolowanych warunkach hal przemysłowych. Elementy takie jak ściany, stropy, a nawet części konstrukcji dachu powstają niezależnie od pogody, z zachowaniem perfekcyjnej precyzji i jakości.
Technologia prefabrykacji pozwala na osiągnięcie rezultatu równie solidnego, jak przy budowie metodą tradycyjną, lecz znacznie szybciej. Takie budynki są energooszczędne oraz całoroczne, przystosowane do użytkowania w różnych warunkach klimatycznych. Jeśli liczy się dla Ciebie czas i efektywność, to gotowy dom z prefabrykatów może okazać się odpowiedzią na wszystkie potrzeby – łącznie z komfortem, który każdy chce czuć na co dzień.
Jak powstają domy z prefabrykatów – etapy i czas ich realizacji
Kiedy wyobrażamy sobie budowę domu, zazwyczaj przychodzi nam na myśl miesiącami trwający proces – fundamenty, stawianie ścian, przerwy technologiczne, czekanie na odpowiednią pogodę… Jednak nowoczesne technologie, takie jak prefabrykacja zmieniły ten obraz o 180 stopni!
Jak szybko powstaje dom z prefabrykatów:
• Proces rozpoczyna się w fabryce, gdzie nowoczesne maszyny i precyzyjne systemy tworzą główne elementy konstrukcji – ściany, stropy, dach, które stanowią podstawę budynku. Produkcja ta odbywa się w zamkniętych, sterylnych warunkach hali przemysłowej, co nie tylko przyspiesza prace, ale zapewnia także stałą jakość i dokładność wykonania każdego elementu.
• W przypadku domu prefabrykowanego szkieletowego panele 2D ze szkieletem drewnianym w środku trafiają na działkę budowlaną, a następnie są montowane przez maksymalnie 3 dni w zależności od liczby kondygnacji. Potem budynek jest wykańczany przez 60 do 90 dni. Jeśli chodzi o modułowy dom z prefabrykatów, proces ten przebiega nieco inaczej. Na Twój teren transportowane są gotowe moduły (już wykończone) i później fachowcy przechodzą do ich montażu – od momentu złożenia zamówienia do zakończenia prac mija ok. 90 dni.
W przypadku projektów domów z elementów prefabrykowanych nie ma do czynienia z budową w tradycyjnym znaczeniu. Nie trzeba się jednak bać tej technologii, ponieważ podobnie jak budynki murowane podlega standardom WT21. Czas realizacji projektu jest skrócony do minimum, a energooszczędność i trwałość są podkręcona do maksimum!
Inne zalety gotowych domów z prefabrykowanych
Prefabrykacja to przyszłość budownictwa, a jej zalety wykraczają daleko poza samo tempo realizacji. Wystarczy wybrać doświadczoną firmę, która zrealizuje Twoje pomysły z zachowaniem wysokiej jakości, a także terminów uwzględnionych w harmonogramie. O czym jeszcze musisz wiedzieć?
• Niezależność od pogody jest jednym z największych atutów tej technologii – w końcu elementy konstrukcji powstają w zamkniętej hali. Wyjątkiem są jednak fundamenty, które trzeba wcześniej przygotować, a ten proces trwa ok. 4-8 tygodni.
• W prefabrykacji każdy element idealnie do siebie pasuje, co gwarantuje trwałość, szczelność i wysoką jakość konstrukcji – od podłóg po dach. Dom stworzony w ten sposób to synonim solidności, która sprawdza się przez lata.
• Dzięki produkcji w kontrolowanych warunkach fabrycznych generuje się mniej odpadów budowlanych.
• Sama konstrukcja wyróżnia się wysoką termoizolacyjnością. Mniejsze zużycie energii na ogrzewanie czy klimatyzację to realny wpływ na ograniczenie śladu węglowego.
• Domy z prefabrykatów są energooszczędne, a to przekłada się na niższe rachunki.
Wyjątkowe połączenie nowoczesności, jakości i ekonomii sprawia, że prefabrykacja wyznacza zupełnie nowy standard budownictwa, odpowiadając na potrzeby współczesnego społeczeństwa.