Najpierw Daniel Baliński z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zaprezentował obecną sytuację dotyczącą podziału funduszy europejskich w latach 2014-2020.
- Polska jest dobrym przykładem wykorzystywania unijnych środków – mówi Baliński. – Jesteśmy w europejskiej czołówce państw, które te środki unijne potrafią najlepiej wykorzystywać. Powinniśmy jednak zadbać jeszcze o lepsze wykorzystanie potencjałów poszczególnych regionów.
Wałbrzych ma spore szanse na uzyskanie funduszy unijnych w latach 2014-2020, bowiem nasze miasto jest uznawane za region słabo rozwinięty, a właśnie takie regiony będą traktowane priorytetowo.
O Strategii Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 mówił przedstawiciel zarządu województwa dolnośląskiego – Jerzy Tutaj. Jedną z istotniejszych inwestycji, na jaką możemy w tych latach liczyć, będzie budowa Trasy Sudeckiej biegnącej m.in. przez Boguszów-Gorce, Wałbrzych, Głuszycę w kierunku Nowej Rudy.
Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej podkreślił po raz kolejny, że w przyszłych latach największe szanse na dofinansowanie mają inwestycje duże, realizowane wspólnie i za porozumieniem kilku gmin. Stąd też pomyl utworzenia Aglomeracji Wałbrzyskiej, w której obecnie znajduje się 16 gmin. Strategię Rozwoju Aglomeracji Wałbrzyskiej zaprezentowali uczestnikom Forum naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach: Henryk Brandendburg, Sigmund Barczyk i Mieczysław Sekuła.